Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2020, 00:00

Nový dlh na pleciach bánk v Únii

Nadriadený neprioritný dlh má bankám pomôcť splniť požiadavky regulátorov.

Nový dlh na pleciach bánk v Únii
Zdroj: Reuters

Aj napriek výzvam, ktoré prináša súčasná pandémia, svetový finančný systém dokázal zabrániť tomu, aby sa z globálnej zdravotnej krízy stala ďalšia finančná kríza. Je to čiastočne spôsobené regulačnými reformami, ktoré sa uskutočnili za posledné desaťročie. Európske banky vstúpili do roku 2020 v oveľa lepšej kondícii v porovnaní so začiatkom svetovej finančnej krízy v roku 2008. Dosiahli to najmä tým, že zlepšili kvalitu aktív, posilnili kapitálovú primeranosť a zvýšili likviditné rezervy. Na porovnanie, pomer vlastného kapitálu CET1 v bankovom sektore Európskej únie vzrástol z deviatich percent v roku 2009 na takmer 15 percent na konci roka 2019. To je ukazovateľom lepšieho finančného zdravia bankového sektora.


Finančné inštitúcie sa počas pandémie pripravujú na splnenie ďalšej domácej úlohy. Ich súvahy počas nej podstúpia jednu z najväčších nútených transformácií za posledné dekády. Na pozadí tohto procesu vznikol nový typ finančného nástroja, ktorý má dopomôcť bankám na ceste k plneniu regulačných požiadaviek: senior non-preferred debt, teda nadriadený neprioritný dlh. S novým prírastkom do dlhopisovej rodiny sa postupne oboznamuje širšia investorská komunita. Pre bankový sektor však ďalšia regulácia predstavuje výzvu, ako čo najefektívnejšie zvládnuť nový transformačný proces.


Cesta

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.