Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2020, 00:00

Radšej veriť vedcovi ako vodcovi

Odchádzajú mladí, ktorých baví bádať a v montážnych dielňach prácu nenájdu.

Radšej veriť vedcovi ako vodcovi
Zdroj: Peter Mayer

Jediné šťastie máme, že neveríme vedcom. Keby sme im verili, boli by sme teraz minimálne zneistení. Veď naši zvolení vodcovia, po ktorých síce o štyri či desať rokov možno ani pes neštekne, tvrdia niečo úplne iné ako vedci. Teda, vedci – aj pri nich treba rozlišovať. Domáca akadémia zaujala svoj predpokladaný postoj – pamätáme si časy, keď sa granty vedcom dávali preto, aby boli ticho. Dostali peniaze na výskumnú úlohu, vyprodukovali stovky strán, vyrobili farebné obrázky a veľké tabuľky a porozdávali si tituly. Nikto príčetný to nečítal, veď o to ani nešlo, a všetci boli spokojní. Ale kaziť nám to začali mladí vedci, ktorí pričuchli k ozajstnej akademickej slobode a radosti z bádania. Sú dokonca úspešní v zahraničí, Európska komisia im dáva peniaze priamo z Bruselu, vlastnia patenty a vedia sa o seba postarať. Toto nie je v poriadku, takých, čo „nám kazia mládež a obracajú zákony“, tu nepotrebujeme.

Iný názor majú firmy a ľudia, ktorí sa točia okolo biznisu. Ak nechceme byť večne tým národom s vyťahanými rukami, musíme nie emigrovať, ale rozvíjať vzdelanie, vedu a výskum. Prečo odchádzajú mladí z východu? Lebo sa doma neuplatnia v slušnej práci. Sú okresy, kde za minulých 20 rokov klesá počet štvorročných a mladších detí o viac ako dve percentá ročne. Máme 23 okresov, kde ročný pokles je vyšší ako jedno percento a za 20 rokov im ubudlo 16 až 21 percent detí. Odchádzajú mladí, ktorých baví bádať, vymýšľať niečo nové, a v montážnych dielňach prácu nenájdu. Pritom nie sme o nič hlúpejší ako iní, len sa akosi nevieme organizovať.


Vedcov a vzdelanie potrebujeme nielen pre dobré platy a vysoký HDP, ale hlavne pre zachovanie zdravého rozumu v spoločnosti. Aby sme neboli ako tí „hlupáci, otroci klebiet, otroci prospechu“, ako v roku 1977 spieval Jaroslav Hutka v pesničke Sokrates.

Pred niekoľkými mesiacmi vznikol na pôde Americkej obchodnej komory návrh, ktorým smerom by sa naša spoločnosť mala uberať. Jeho jadrom sú vzdelanie vychovávajúce a prijímajúce talenty, podnikanie a investície zhodnocujúce excelentné výsledky vedy a výskumu a kvalitné životné prostredie. Slobodný, odborne a skúsenosťami podkutý, slušný návrh, ku ktorému sa pridali veľké zamestnávateľské zväzy a komory. Čo viac môže akákoľvek rozumná vláda chcieť než aktívneho socioekonomického partnera, ktorého predstavy sa navyše zhodujú s jej programovým vyhlásením?

Veda je dnes kľúčom nielen k úspechu, ale k prežitiu. Ak si mám vybrať medzi vodcami a vedcami, volím vedcov.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.