Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2020, 16:30

Je naozaj také ťažké pochopiť, že zdrojom rastu sú obce?

Oceňujeme, že si štátna správa uvedomila potrebu zdrojov na prípravu komunálnych projektov.

Je naozaj také ťažké pochopiť, že zdrojom rastu sú obce?
Zdroj: Pixabay

Slovensko dostalo z Bruselu dobrú správu. Európska komisia v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 navrhla novú iniciatívu REACT-EU, ktorou sa pre SR zvýši finančná alokácia programového obdobia 2014 – 2020 o 780 miliónov eur.

Podpora má byť zameraná na produkty a služby pre zdravotnícke zabezpečenie, na investície do rozvoja malých a stredných podnikov, prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku vo všetkých odvetviach, pričom zdroje majú byť určené na projekty, ktoré je možné zrealizovať rýchlo.

Na jednej strane je to pre Slovensko skutočne dobrá správa. Ide o dodatočné zdroje, ktoré poskytnú potrebnú investičnú injekciu medzi aktuálnym a budúcim programovým obdobím. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa rozhodlo vyčleniť na to, aby sa investičné projekty stali realitou, sumu 44 miliónov eur na predprojektovú prípravu. Ako sa píše v materiáli, prostredníctvom zdrojov v REACT-EU sa vopred zabezpečí projektová dokumentácia k strategickým infraštruktúrnym stavbám, ktoré sa môžu okamžite a bez prieťahov realizovať v programovom období 2021 – 2027.

Začnime s komunálnymi projektmi
Problém je však v tom, ako túto dobrú správu premeniť na realitu. Na jednej strane sa zdá, že peňazí je alebo bude dosť, na druhej strane aktéri hospodárskych procesov peniaze nemajú a nevedia odhadnúť, kedy ich budú mať. Nepripravujú projekty, pretože ani na prípravu projektov peniaze v rozpočtoch nie sú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.