Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2020, 00:00

Plán obnovy je šanca zmeniť zmýšľanie

Reformné leto sa nekonalo. Šibeničný termín odovzdania opus magnum – plánu obnovy – v apríli 2021 sa neľútostne blíži. Na čiastočné vyplnenie vákua, ktoré vzniklo absentujúcou verejnou diskusiou o strategickom smerovaní Slovenska, spustil GLOBSEC sériu virtuálnych dialógov. Lídri zo súkromného, z verejného a tretieho sektora diskutovali o tom, ako by sa plán dal využiť na skokový progres inovačnej pozície Slovenska.

Plán obnovy je šanca zmeniť zmýšľanie
Zdroj: TASR/Globsec

Prečo na inováciách záleží?
Inovácie nemajú byť len doménou bradatých hipsterov na startup konferenciách. Treba ich naprieč ekonomikou a musia sa opierať o koherentné a premyslené politiky. Sú kľúčové pri snahe vymaniť sa z pasce stredného príjmu a zmaturovať do skupiny vyspelých ekonomík.

Pasca stredného príjmu je situácia charakterizovaná letargickým tempom rastu HDP a únavou jeho motorov. Slovenská ekonomika v prvých dekádach tranzície na trhovú ekonomiku vyžmýkala maximum z prílevov zahraničného kapitálu, zo sektorovej realokácie výrobných faktorov a do istej miery z adopcie zahraničných technológií v domácej výrobe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.