Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2020, 00:00

Eurofondy po novom: efektívne, transparentne, zmysluplne

Poslali sme jasný odkaz, že je koniec „vybavovačom“, ktorí systém komplikovali, sabotovali a predražovali.

Eurofondy po novom: efektívne, transparentne, zmysluplne
Zdroj: TASR

Zajtra sa formálne skončí programové obdobie 2014 až 2020. Slovensko musí dočerpať ešte 9,6 z pôvodných 15,3 miliardy do roku 2023. Úrad som prebrala 21. marca a z obálky 855 miliónov, ktorú bolo treba vyčerpať v tomto roku, bolo vyčerpaných len 7,6 percenta. Časť fondov bola zastavená Európskou komisiou pre nedostatky. Reálne hrozilo, že Slovensko príde o stovky miliónov.

Voľby však priniesli zlom. Po prebratí úradu som stanovila cieľ zrýchliť, zjednodušiť a zefektívniť ich čerpanie. Okamžite som zaviedla krízový režim. Dosadila som nový manažment a posilnila kontrolu hlavne nad programom IROP, ktorý mal dlhodobo najhoršie výsledky. Vďaka obetavosti a tvrdej práci celého tímu sme dokázali zázraky. Napriek katastrofálnemu štartu roka a pandémii z troch najväčších – Kohézneho fondu, Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja – neprepadne ani jedno euro. Prostriedky na rozvoj Slovenska sa podarilo zachrániť!


Do budúcnosti stojíme pred náročnou úlohou. Máme za tri roky dočerpať zvyšných 9,6 miliardy a zároveň rozbehnúť nové obdobie s celkovým objemom 13 miliárd. Je legitímne sa pýtať, ako to naše nové ministerstvo zvládne. Verím, že vďaka týmto piatim opatreniam sa to podarí:
1. Zreorganizovali sme a zlepšili prácu tímov.


2. Urobili sme revízie vo všetkých fondoch a realokovali zdroje zo zle čerpaných oblastí tam, kde sú v čerpaní dobré výsledky.


3. Pripravili sme jednoduchšiu riadiacu štruktúru. Rozhodovanie o časti zdrojov budú robiť regióny, pretože ľudia v nich najlepšie vedia, čo ich trápi.


4. Nové balíčky zjednodušení pre súčasné aj budúce obdobie prinesú menej byrokracie a efektívnejšie čerpanie.


5. Poslali sme jasný odkaz, že je koniec „vybavovačom“, ktorí systém komplikovali a predražovali.

Čaká nás mimoriadne náročný rok. Po národnej konzultácii sfinalizujeme rokovania s Európskou komisiou o novom investičnom pláne na ďalšie obdobie – o Partnerskej dohode, ale aj novú Stratégiu inteligentnej špecializácie. Investovať budeme do inovácií, potenciálu krajiny, zelenej ekonomiky, aby Slovensko bola prosperujúca a úspešná krajina.

Eurofondy boli pre bývalú vládu spôsob, ako financovať „našich ľudí“. Pre našu vládu sú eurofondy spôsob, ako podporiť rozvoj Slovenska, vytvoriť nové pracovné miesta v perspektívnych odvetviach a zvýšiť kvalitu života ľudí. Rok 2020 ukázal, že kompetentný politický manažment dokáže veľa. Dokonca aj to, čo v marci vyzeralo ako nemožné. Mojím cieľom a misiou je, aby sa eurofondy využívali zmysluplne, transparentne a bez korupcie. Dá sa to.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.