Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 00:00

Papalášizmus, amaterizmus a cynická nezodpovednosť

Kozmetické opatrenia nevyvedú krajinu z morálnej, ekonomickej a zo zdravotnej krízy.

Papalášizmus, amaterizmus a cynická nezodpovednosť
Zdroj: TASR

Na začiatku roka si ako každý zodpovedný politik želám, aby sa ľuďom v štáte darilo a aby sme spoločne zdravotne a ekonomicky zvládli koronakrízu. Žiaľ, pri pohľade na to, čo prezentuje táto vládna koalícia, mi dochádzajú slová. Vnímam, že ich rozhodnutia ľuďom viac škodia, ako pomáhajú. Stačí malý sumár ich krokov v prvých dňoch roka, ktoré dokazujú, prečo je dôvera ľudí v štát doslova v troskách. Ich politika stále nesie tri základné znaky – papalášizmus, amaterizmus a cynická nezodpovednosť.


Najskôr sa verejnosť dozvedela, že podpredseda vlády Štefan Holý súkromne cestoval do Veľkej Británie na papalášsku výnimku od hlavného hygienika. Uvedomme si ten rozdiel. Na Slovensku sa ľudia pomaly nemôžu pohnúť z domu bez potvrdenia od zamestnávateľa či negatívneho testu a pán Holý sa vráti z Británie, kde zúri nová mutácia agresívneho vírusu, na rokovanie vlády bez toho, aby bol v karanténe alebo podstúpil PCR test. Šokujúce na celom tom je, že predseda vlády Igor Matovič ani Holého stranícky šéf Boris Kollár to nepovažujú za dôvod na odstúpenie.


Verejnosť určite zaregistrovala, že pri očkovaní, ktoré má byť kľúčovou zbraňou proti vírusu, je chaos a uprednostňovanie ľudí, ktorí nemajú byť prednostne zaočkovaní. Minister zdravotníctva Marek Krajčí má absolútne deravý plán očkovania, do ktorého sa už priplietlo množstvo zdravých a mladých ľudí z radov politikov ako Juraj Šeliga či Gábor Grendel, úradníkov či športovcov na úkor seniorov a zdravotníkov. Preto je na mieste otázka, čo ešte musí minister Krajčí urobiť, aby odišiel z funkcie.


Predseda vlády vyhnal ľudí do hodinových radov po celom Slovensku počas plošného testovania, aby s odstupom času oznámil, že ich testoval testami, ktoré by nepoužil, povedané jeho slovami, „ani na psa“. Nedá mi inak, iba to označiť vetou, že ide o bezprecedentný čin vlády, ktorá sa zahrala s dôverou ľudí, a je veľmi pravdepodobné, že ohrozila životy ich blízkych. Pýtam sa: ako môže premiér povedať, že „My sme ľudí oklamali“? Nadobúdam dojem, že máme vládu, ktorá sa správa ako cudzinci vo vlastnej krajine, kde im na ľuďoch a životoch nezáleží.


Na základe toho sme sa rozhodli podať trestné oznámenie na predsedu vlády, ako aj členov vlády z dôvodu zásadných pochybení ohrozujúcich životy ľudí. Rozsah zlyhaní vládnej koalície presahuje kritickú hranicu a kozmetické opatrenia nevyvedú krajinu z morálnej, ekonomickej a zdravotnej krízy. Východisko je jediné. Ukončiť prostredníctvom zákona pôsobenie tejto vlády a vypísať predčasné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.