Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 00:00

Očkovanie zachráni životy

Našou prioritou zachrániť životy a dostať sa zo začarovaného kruhu prísnych opatrení.

Očkovanie zachráni životy
Zdroj: TASR

Naše životy sa už takmer rok odohrávajú v neočakávanom režime a na veľmi obmedzenom priestore. Necestujeme, nenavštevujeme sa, nechodíme do divadiel a deti do škôl. Lockdown spôsobuje obrovské sociálne, hospodárske a psychické ujmy. Nechcem však skĺzať k pesimizmu. Práve naopak.


Vítam, že samosprávne kraje boli ministrom zdravotníctva poverené koordinovať očkovanie na svojom území. Naším cieľom je vakcináciu zrýchliť a dostať ju čo najbližšie ku všetkým obyvateľom regiónov vrátane tých imobilných a ťažko chodiacich.


Preto postupne zriadime veľkokapacitné očkovacie centrá nielen v krajských, ale aj v okresných a ďalších mestách. Denne bude v každom z nich zaočkovaných minimálne tisíc ľudí vo veku od 18 do 55 rokov.


V prvých takýchto centrách sú očkovaní pedagogickí zamestnanci materských, základných a stredných škôl bez ohľadu na to, či sú krajské, mestské, obecné, súkromné alebo cirkevné. Už tento víkend začíname pilotne očkovať v Trnave. Na základe takto získanej skúsenosti a dobrej praxe vytvoríme efektívne centrá na ďalších miestach. Máme jasný plán, na realizáciu ktorého sme administratívne, personálne, materiálne aj technicky pripravení. Kľúčové však bude zabezpečenie dostatočného množstva vakcín v čo najskoršom čase, za čo zodpovedá štát a Európska komisia.


Aj našim viac ako 55-ročným obyvateľom ponúkneme rozšírenie dostupnosti očkovania. Táto ambícia zároveň počíta s odbremenením preťažených nemocníc z priestorovej, no najmä personálnej stránky. K nemocniciam by preto mali pribudnúť polikliniky, kde budú podávané vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade. V spolupráci s ambulantnými lekármi navyše pripravujeme mobilné očkovacie jednotky, ktoré budú očkovať priamo v domácnostiach obyvateľov.


Na samosprávy je od začiatku pandémie vyvíjaný obrovský tlak. V mnohých oblastiach a pri plnení rôznych úloh výrazne pomáhame štátu. Či už ide o distribúciu ochranných prostriedkov do verejných i neverejných zariadení sociálnych služieb alebo organizáciu plošného testovania.


Teraz je našou prioritou zachrániť životy a dostať sa zo začarovaného kruhu prísnych opatrení. Situáciu zvládneme, len keď ostaneme disciplinovaní. Navyše sme do rúk dostali nástroj v podobe vakcíny, bez ktorej by boj s ochorením COVID-19 trval roky. Verím, že dôvera zvíťazí nad pochybnosťami a čoskoro získame takzvanú kolektívnu imunitu. Preto sme sa podujali koordinovať očkovanie v území a ukázať, že regionálna samospráva je k obyvateľom blízko, pričom sa o nich dokáže efektívne a včas postarať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.