Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 00:00

Ľudské zdroje štátu potrebujú reformu

V štátnej službe prevažuje administratíva nad personalistikou.

Ľudské zdroje štátu potrebujú reformu
Zdroj: SNK/DIKDA, TASR; Koláž: HN History

Štátnej službe sa na Slovensku venuje viac ako 37-tisíc štátnych zamestnancov. Hovoríme o tých činnostiach štátu, ktoré vykonávajú napríklad zamestnanci ministerstiev alebo okresných úradov, no nemyslíme policajtov, vojakov alebo učiteľov. Sú to úradníci, ktorí vám spracujú žiadosť na katastri, alebo štátni zamestnanci, ktorí rozmieňajú na drobné politiku vlády a Európskej únie. V súčasnosti však náš model štátnej služby naráža na čoraz väčšie množstvo výziev. Veľká časť z nich sa týka riadenia ľudských zdrojov.

Na kom šetriť?
Prvú výzvu prinieslo plánované šetrenie na mzdových nákladoch štátu. Každý úrad mal ušetriť 10 percent svojich nákladov. Kde a na kom šetriť? Podľa štúdie z krajín EÚ z roku 2012 je zavádzanie šetrenia jednou z najzraniteľnejších politík ľudských zdrojov z hľadiska integrity. Inak povedané, pri šetrení je veľké riziko, že sa nebude šetriť tam, kde sa skutočne má. Racionalizácia výdavkov je pritom dôležitý a potrebný krok a štát by mal hľadať priestor na šetrenie sústavne.


Konsolidáciu sťažuje neexistencia vízií v štátnej správe. Podľa minuloročného prieskumu Rady pre štátnu službu má iba 34

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.