Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2021, 00:00

Regionálny rozvoj teraz!

Spôsob správy štátu ignoruje princíp subsidiarity a prirodzené informačné a výkonné výhody regiónov.

Regionálny rozvoj teraz!

Reformy sa dajú robiť rôzne – rýchlo, niekedy aj bezhlavo a nasilu, alebo pomalšie, uvážene a partnersky. Na obidva spôsoby existujú dobré dôvody, problémom prvého je, že výsledky takejto reformy sú často nestabilné a nepredvídateľné, problémom druhého je potreba existencie aspoň bazálnej úcty voči odbornosti a záujmom ostatných partnerov v spoločnosti. Ak však veríme, že svet sa nekončí zajtrajšími televíznymi správami ani voľbami o štyri roky, druhý spôsob je napriek komplikovanosti lepší.

Slovensko neprosperuje tak, ako by malo. Dôvodov je viac, ale ten hlavný spočíva v jeho správe, inými slovami v riadení. Slabiny nášho spôsobu správy spoločnosti sa najviac prejavujú práve teraz, v extrémnej situácii, keď sa počet obetí blíži k ôsmim tisícom a odborne podložené rozhodovanie sa stalo životnou nevyhnutnosťou. Vírus sa nedá ukecať, presvedčiť správne zvoleným marketingom, oklamať, podplatiť; pri víruse nič nevybavíte ani pri večeri či poľovačke.


Viacero domácich odborníkov sa spolu s Európskou komisiou zhoduje, že zásadným dôvodom zaostávania nášho hospodárstva je popri chýbajúcich reformách systému vzdelávania, podnikateľského prostredia a budovania infraštruktúr aj nedostatočná decentralizácia verejnej správy a chýbajúca politika regionálneho rozvoja. Spôsob správy Slovenskej republiky a prijímania všetkých dôležitých hospodárskych, spoločenských a politických rozhodnutí ignoruje princíp subsidiarity a prirodzené informačné a výkonné výhody regiónov. Vo výsledku spôsobuje veľké regionálne disparity a vysťahovalectvo zvlášť mladých a vzdelaných ľudí z regiónov. Slovensko potrebuje reformy v mnohých oblastiach, tie však budú účinné len vtedy, ak sa spoja s reformou verejnej správy, územnosprávneho usporiadania a politiky regionálneho rozvoja.

Občianska iniciatíva Regionálny rozvoj teraz! zároveň tvrdí, že centralizácia rozhodovania a jednoobvodový volebný systém brzdia rozvoj regiónov a celého Slovenska. Politický cyklus odrezaný od regiónov – miest a vidieka – nerieši potreby reálnych ľudí v reálnych domovoch a susedstvách a generuje formalizmus, rezortizmus, korupciu a sociálne napätie.

Cieľom iniciatívy je vypracovanie kompromisného, odborne fundovaného návrhu reformy, za ktorý by sa postavila odborná obec a sociálno-ekonomickí partneri. Mal by to byť návrh, ktorý by neodzrkadľoval pozície, názory a záujmy len jednej politickej či inej záujmovej skupiny, a nebol odkázaný na časté zmeny alebo uviaznutie na polceste.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.