Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2021, 00:00

Chaos v rodičovských dávkach

Samostatnou kapitolou je materské pre oteckov - Sociálna poisťovňa sama nevie, či otecko môže alebo nemôže počas materskej pracovať.

Chaos v rodičovských dávkach
Zdroj: Peter Mayer

Už rok rodičia môžu využívať pandemické ošetrovné a pandemický rodičovský príspevok. Práve sa zavádza „tehotenské“ a od apríla môžete pri starostlivosti o choré dieťa čerpať takzvané dlhodobé ošetrovné. Čo dávka, to iná filozofia a iné pravidlá. Pre rodičov to je problém, nevedia, na čo majú nárok. V čase pandémie a zatvorených škôl a škôlok majú iné starosti, ako študovať Zbierku zákonov a vládne nariadenia. V systéme pomoci rodinám máme dávky solidárne. Napríklad prídavky na deti. Tieto dávky dostanete v rovnakej výške, bez ohľadu na to, či platíte dane a odvody alebo či ste nezamestnaný. Máme dávky zásluhové. Napríklad materské. Na materské máte nárok, len ak ste dostatočne dlho nemocensky poistený. A suma dávky je priamo závislá od výšky vašich odvodov.

Nové „tehotenské“ je akýsi hybrid. Nárok máte, len ak ste nemocensky poistený, a suma závisí od výšky odvodov. Zároveň však platí, že rovnakú sumu dostanú ženy, ktoré mali príjem do 1 400 eur mesačne. Od príjmu 1 400 eur až do 2 200 eur sa tehotenské postupne zvyšuje a pre všetky ženy, ktoré mali príjem nad 2200 eur mesačne, je znova rovnaké. Z inej sorty je rodičovský príspevok. Ten je 275 eur alebo 378 eur, podľa toho, či ste boli nemocensky poistený. Pri dvojičkách máte príspevok o 25 percent vyšší. Ale pri dvoch malých deťoch za sebou nemáte príspevok vyšší ani o euro.


Poriadok treba urobiť aj v podmienkach. Rodičovský príspevok sa vypláca aj pracujúcim rodičom. Aj v kombinácii s nemocenským či ošetrovným. Ale už nie v kombinácii s materským či s dávkou v nezamestnanosti. Zato materské sa zamestnankyni vypláca, len ak nemá v zamestnaní príjem. Ale ak podniká, príjem mať môže. Samostatnou kapitolou je materské pre oteckov – Sociálna poisťovňa sama nevie, či otecko môže alebo nemôže počas materskej pracovať.

A nové tehotenské? To môžete poberať súbežne s príjmom v zamestnaní či súčasne s rodičovským príspevkom na staršie dieťa. Ale nemôžete mať súbežne tehotenské a pandemický rodičovský príspevok. A ten je vyšší ako tehotenské. Výsledok? Žene, ktorá začne od apríla poberať tehotenské, paradoxne klesne príjem, pretože stratí nárok na pandemický rodičovský príspevok... V SaS máme riešenie, odvodový bonus. Pre rodičov malých detí navrhujeme zjednodušenie systému a nahradenie doterajšej neprehľadnej zmesi dávok jednou dávkou, ktorú by rodičia čerpali do veku 3 rokov dieťaťa.

Riešenia sú, len sa treba dohodnúť. Aj bez výraznej záťaže vládneho rozpočtu sa dá systém urobiť komfortnejším.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.