Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2021, 00:00

Ako dočerpať deväť miliárd eurofondov

Ministri budú pravidelne na rokovaní vlády informovať o stave čerpania.

Ako dočerpať deväť miliárd eurofondov
Zdroj: TASR

V programovom období 2014 – 2020 malo Slovensko pridelených 15,3 miliardy eurofondov. Bývalé vlády z týchto peňazí za vyše šesť rokov vyčerpali ani nie tretinu. V minulom roku sa nám podarilo čerpať vyše dvoch miliárd, čím sa čerpanie zlepšilo o 13 percentuálnych bodov. Našej vláde tak ostalo na dočerpanie 8,44 miliardy plus 780 miliónov z nového nástroja REACT. Je legitímne sa pýtať, ako chceme zabezpečiť, aby sa také veľké zdroje do konca roku 2023 vyčerpali. Preto zavádzame nový, krízový manažment eurofondov. Dnes bude o ňom rokovať vláda a hlavné nástroje na dosiahnutie cieľa sú dva: osem pilierov zvýšeného dohľadu a odporúčanie na rovnomernejšie čerpanie eurofondov.


Začnem tým druhým bodom. Pôvodný plán bývalých vlád pri čerpaní bol nastavený zle. V roku 2021 sa malo čerpať 1,2 miliardy, v roku 2022 len 1,7 miliardy, na rok 2023 zostávalo 6,6 miliardy. Ministrom preto navrhujem upravený plán, ktorý čerpanie rozloží rovnomerne. Na rok 2021 by sme mali čerpať 2,9 miliardy, v roku 2022 by to malo byť 3,4 a na rok 2023 3,2 miliardy. Je možné to dosiahnuť? Spolu to ako vláda musíme dokázať. Preto zavádzame osem pilierov zvýšeného dohľadu. Medzi ne patrí napríklad to, že ministri budú pravidelne na rokovaní vlády informovať o stave čerpania. Máme zoznam najkritickejších projektov. Budem pri nich osobne komunikovať s prijímateľmi a sledovať napĺňanie plánov. Pripravujeme sa aj na presuny prostriedkov v rámci jednotlivých operačných programov do oblastí, kde sa financie stihnú využiť. Pripravíme a budeme dopĺňať zásobník projektov pri rizikových investíciách, aby sme ich dokázali v prípade potreby nahradiť. Termíny zazmluvnenia navrhujeme stanoviť na 90 percent do konca tohto roka a na 100 percent do konca budúceho roka.


Doručenie tohto ambiciózneho cieľa budú podporovať aj mnohé zjednodušenia, ktoré sme pripravili v rámci administratívy eurofondov. Už dnes prinášajú ovocie. IROP dokáže schvaľovať žiadosti oveľa rýchlejšie a efektívnejšie. Minulý rok nám pri IROP hrozila strata 109 miliónov. Tento rok už v marci čerpal 50 percent očakávanej alokácie na celý rok 2021. Je to dôkaz, že dobrým manažmentom dokážeme riešiť aj veľké problémy z minulosti a výsledky sa dostavia.


Je tiež dôležité, že túto tému si ako prioritu zobral aj predseda vlády. Verím, že spoluprácou so všetkými ministrami sa nám podarí efektívne dočerpať všetky eurofondy. Pretože ich využitie bude vytvárať pracovné miesta, zvyšovať kvalitu života v regiónoch, bude prinášať čistejšie životné prostredie. Budeme to robiť profesionálne, bez korupcie a transparentne.
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.