Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2021, 00:00

A koľko máte na svojom účte vy?

Hovoríme o vytváraní novej obrovskej databázy s citlivými údajmi a so stavmi na účtoch všetkých retailových aj firemných klientov.

A koľko máte na svojom účte vy?
Zdroj: HN/Peter Mayer

Téma centrálneho registra účtov, ktorý chce štát vytvoriť, môže znieť „vzdialene“. V náročnej epidemickej situácii obzvlášť. Nikomu by však nemalo byť jedno, že ide o zmenu, ktorá prelamuje otázku bankového tajomstva generálnym spôsobom a širokému okruhu osôb plošne sprístupní informácie o stave na bankových účtoch všetkých klientov na Slovensku. Na neurčitý čas vytvorí nový priestor na úniky a možné zneužívanie citlivých údajov. Pritom sme už roky svedkami toho, že systém ochrany citlivých informácií má vážne medzery.


Pripravovaný register účtov má oporu v európskej legislatíve. Členským štátom nariaďuje vytvoriť a prepojiť takéto databázy, aby si mohli efektívne vymieňať informácie potrebné v boji proti praniu špinavých peňazí. A to je dobré. Registre musia obsahovať identifikačné údaje klienta a číslo účtu. Slovensko však nad rámec toho chce, aby náš register obsahoval aj údaje o zostatkoch na účtoch, pričom okruh osôb, ktoré by k nim mali mať prístup, je pre svoju nejednoznačnosť nekonečne široký. Aj prehľad toho, ako k registrom pristupujú iné členské štáty, potvrdzuje, že sa držia v medziach proporcionality a informácie o zostatkoch nezbierajú.


Nie, tu nejde o to, že by sa banky nechceli podieľať na boji proti praniu špinavých peňazí. Práve naopak. Naše systémy sú nastavené mimoriadne prísne a ročne nahlasujeme tisícky podozrení z nekalých činností. A ak si dnes kompetentný orgán, ktorému to zákon umožňuje, vypýta od banky na základe právne relevantného dôvodu konkrétne údaje o konkrétnej osobe, poskytneme mu ich. Zjednotenie štruktúry takýchto podávaných žiadostí by mohlo proces ich poskytovania ešte zefektívniť. Okrem toho, banky majú už dnes osvedčené a bezpečné riešenie, ktoré dokáže spoľahlivo nahradiť úlohu zamýšľaného registra. Vďaka nemu operatívne poskytujeme údaje o klientoch pri komunikácii s Finančnou správou, so Sociálnou poisťovňou, s notármi, exekútormi, so samosprávami a podobne. Namiesto jeho využívania hovoríme o vytváraní novej obrovskej databázy s citlivými údajmi a so stavmi na účtoch všetkých retailových aj firemných klientov na Slovensku.


Osobitnou kapitolou je časový tlak. Štát v uplynulých rokoch neimplementoval včas európske pravidlá a teraz chce, aby boli banky pripravené v extrémne krátkom čase, hoci ešte stále nepoznáme znenie legislatívy, ktorou sa pritom máme riadiť. Bankové tajomstvo je pre banky alfou a omegou a jeho ochrana je teraz plne v ich zodpovednosti. Otázkou je, kto bude niesť zodpovednosť za úniky alebo zneužitie takýchto informácií, ak takýto centrálny register vznikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.