Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 00:00

Skutočne ide o vládu obnovy a prosperity?

O prosperite by vedel rozprávať každý podnikateľ, živnostník či rodina.

Skutočne ide o vládu obnovy a prosperity?
Zdroj: TASR

Kým prejdem k hodnoteniu udalostí na slovenskej politickej scéne, chcem sa vrátiť k uplynulému víkendu. Uctili sme si spoločne deň ukončenia najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva. Som presvedčený, že je dôležité prihlásiť sa k odkazu víťazstva nad fašizmom, pretože tým vysielame mladšej generácii signál, na akých hodnotách stojí naša spoločnosť aj vo vzťahu k budúcnosti. Na sociálnych sieťach čelíme zápasu o pravdu a je našou povinnosťou aktívne bojovať s nepravdami, ktoré ohýbajú dejiny z rôznych strán.


Nepravdy nie sú len súčasťou boja o interpretáciu našich dejín, ale sa stali súčasťou vybavenia aj slovenskej vládnej politiky. Po hlasovaní v NR SR o dôvere k PVV premiér Heger použil marketingový slogan názvu svojho kabinetu – Vláda obnovy a prosperity. Vo mne a zrejme aj vo verejnosti však môže vyvolávať iné myšlienkové konotácie, ako asi pôvodne autori sloganu zamýšľali.


Ak sami sebe hovoria o obnove, môžeme to vnímať aj ako skrytú ambíciu zmeniť stav, ktorý zanechali po sebe za rok vládnutia. Nezvládnutý boj s pandémiou, nedostatočná ekonomická pomoc, veľa nevynútených úmrtí, zlyhania v očkovaní, jednoducho chaos a neporiadok v štáte. Ešte by sa dalo pripustiť, že obnova sa dá možno nastoliť, ale problém je ten, že do vlády sa vrátili tí istí ministri a Eduard Heger si s Igorom Matovičom vymenili iba stoličky.


Ako chce nastoliť nový premiér obnovu, netuším, keď Matovič mu sedí stále za chrbtom alebo vedľa neho a jeho tlačové konferencie sa uskutočňujú na Úrade vlády. Navyše obnovovať niečo sa dá veľmi ťažko, keď hádky naďalej pretrvávajú. Richard Sulík by rád videl vládu bez Matoviča a pre zmenu zase Matovič by nerád vo vláde videl Kolíkovú. Takto si nanajvýš obnovujú iba staré konflikty a animozity zabalené do nového šatu.


Ešte vtipnejšie vyznieva druhá časť sloganu, že pôjde o vládu prosperity. Nemusíme ísť ďaleko do minulosti, ktorá je každému známa. O tej prosperite by vedel rozprávať každý podnikateľ, živnostník či rodina. Matovičovo kladivo v podobe razantného zvýšenia DPH sa už kuje, odškodňovací zákon zapadol prachom, daňovo-odvodová reforma zrazí podnikateľov či živnostníkov na kolená a masívna ekonomická pomoc je stále v nedohľadne. Plán obnovy je bez reality a programové vyhlásenie bez zmeny.

Pandemická OČR zastala na vláde a rodičia, ktorí ju mohli čerpať od septembra, keď to navrhol HLAS-sociálna demokracia, sú vystavení ďalšej z mnohých skúšok trpezlivosti.


Takto vyzerá Hegerova vláda obnovy a prosperity v realite. A tá jednoducho nepustí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.