Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2021, 00:00

Kam až porastie cena emisných povoleniek

Hoci priemysel dostáva velkú cast povoleniek v bezplatnom prídele, to by sa o dva roky malo zmenit zvedením uhlíkového cla.

Kam až porastie cena emisných povoleniek
Zdroj: Youtube (Ilustračná snímka)

Emisné povolenky rastú kontinuálne od novembra minulého roku. Vtedy boli schválené nové klimatické ciele EÚ znížiť do roku 2030 emisie o 55 percent oproti stavu z roku 1990 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Minulý mesiac došlo k finálnej dohode medzi EK, EP a Európskou radou na tomto cieli. 14 júla by mala EK predstaviť klimatický balík, ktorý bude obsahovať konkrétne parametre a opatrenia. Analytici už spočítali, čo sa bude musieť zmeniť, a tieto zmeny budú náročné.

Dosiahnutie klimatických cieľov je postavené na komerčnom princípe: „nikomu nič nezakazujeme, len to niečo stojí“. Ak bude chcieť niekto vypúšťať emisie, môže, len za to zaplatí.

Každý podnik je povinný odovzdať dostatočné množstvo emisných povoleniek. Ak tak neurobí,  zaplatí pokutu a neodovzdané emisie sa presunú do ďalšieho roka. Takže odovzdaniu emisií sa zaplaten

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.