Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2021, 00:10

Na sľúbených diaľniciach sa nepovozíte

Harmonogram dáva presnú odpoveď, kde vynaložené investície prinesú najvyššiu hodnotu za peniaze.

Na sľúbených diaľniciach sa nepovozíte

Sľubovanie diaľnic a ciest bolo na Slovensku obľúbenou kratochvíľou. Hovoriť pravdu nie je ľúbivé, ale zodpovedné. Práve fakty a tvrdé dáta sú spôsob, akým sa vieme vo výstavbe konečne pohnúť ďalej a nebehať stále v bludnom kruhu.

Ministerstvo dopravy a výstavby predstavilo tento mesiac harmonogram projektov cestnej infraštruktúry, ktorý odobrila vláda. Dokument je finančným a časovým rámcom priorít vo výstavbe cestnej infraštruktúry, s ktorým sme verejnosť oboznámili minulý rok. Ide tak o ďalší mimoriadne dôležitý krok v stransparentnení a zefektívnení výstavby na Slovensku. Tá nemôže podliehať emóciám, ale faktom.

Harmonogram dáva presnú odpoveď na to, čo a kedy sa bude na Slovensku stavať nasledujúce roky a kde vynaložené investície prinesú najvyššiu hodnotu za peniaze. Som presvedčený, že práve takýto strategický dokument nám ponúka spôsob, akým môžeme ukončiť roky trvajúci chaos v plánovaní a vo výstavbe ciest prvej triedy a diaľnic na Slovensku. A za vyše tridsať rokov od Nežnej revolúcie sa, žiaľ, naozaj nemáme čím pýšiť... Vie to aj Európska únia, ktorá nekompromisne uťahuje kohútiky na financovanie cestnej infraštruktúry a chce sa zamerať na zelené riešenia. Preto je veľmi dôležité postupovať podľa reálneho plánu, ktorý nám pomôže vyvarovať sa zbytočných zdržaní a prieťahov, predražených, nelogických a miestami až nepochopiteľných riešení. Sústredenie sa na zmysluplné projekty zrýchli ich prípravu aj výstavbu a zabráni plytvaniu peniazmi či inžinierskymi kapacitami. Harmonogram, ktorý sme pripravovali spolu s Útvarom hodnoty za peniaze, zohľadňuje prioritizáciu projektov aj rozpočtové možnosti vrátane predpokladaného čerpania z európskych fondov.

Medzi priority patrí dokončenie rozostavaných a rozsúťažených stavieb, úsekov D1 do Košíc a D3 na Kysuciach, výstavba R4, R1 či R3, oprava ciest prvej triedy a mostov. Na Slovensku je čo stavať, každý plán je však závislý od rozpočtu. Harmonogram vychádza z investícií v objeme 0,8 percenta HDP ročne, čo predstavuje 700 až 800 miliónov eur. Je na mieste hľadať spôsoby, ako tento finančný balík navýšiť. V časoch poznačených pandémiou, keď musíme ekonomiku masírovať, ako sa dá, by viac investícií do budovania cestnej infraštruktúry znamenalo viac financií pre krajinu. A teda viac príležitostí pre pracovný trh. Po príklad nemusíme ísť ďaleko. Susedné Rakúsko bojovalo proti kríze výstavbou veľkých líniových stavieb. Výstavba ciest sa napokon vždy vráti. V podobe čulej ekonomiky aj hospodárskeho rastu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.