Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2021, 00:00

Slovensko pomáha aj na Blízkom východe

SlovakAid sa sústreďuje na zlepšovanie životných podmienok obyvateľov, ako aj na riešenie problémov migrantov.

Slovensko pomáha aj na Blízkom východe
Zdroj: Reuters

Rozvojová pomoc je účinný nástroj zahraničnej politiky. V očiach slovenskej verejnosti však dlhodobo čelí spochybňovaniu. Mnohí si kladú otázku, či je vôbec nutné pomáhať iným krajinám, keď my máme svoje vlastné problémy.


Len nedávno som sa vrátila z pracovnej návštevy Libanonu, a preto sa chcem s vami podeliť o postrehy z tohto problémami zmietaného regiónu. Dlhodobo plánovaná cesta mala za cieľ pomôcť krajine sužovanej krízami rôzneho druhu, ktoré tvrdo zasiahli do života miestneho obyvateľstva. Moja cesta bola sprevádzaná silnými príbehmi z utečeneckých táborov, rozhovormi s pracovníkmi humanitárnych a rozvojových agentúr, ale najmä odovzdaním humanitárnej pomoci Slovenska takmer v hodnote 270-tisíc eur.


Libanon je jednou z partnerských krajín našej rozvojovej spolupráce – SlovakAid, ktorá sa v regióne Blízkeho východu sústreďuje na zlepšovanie životných podmienok miestnych obyvateľov, ako aj na riešenie problémov migrantov najmä zo Sýrie a z palestínskych území. Celkový objem rozvojovej spolupráce Slovenska v Libanone vo finančnom vyjadrení v rokoch 2012 až 2020 predstavoval takmer dva milióny eur.


Charakter kríz na Blízkom východe si vyžaduje dlhodobo efektívne prepojenie humanitárnych a rozvojových aktivít. Našimi projektmi chceme prispievať k skvalitňovaniu často zúfalých životných podmienok ohrozených skupín obyvateľstva. Slovensko v Libanone podporuje projekty zamerané na oblasť vzdelávania, vodného a odpadového hospodárstva a zdravotníctva. Sú spoločne identifikované so slovenskými mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi s miestnymi partnermi, čo významne prispieva k adresnosti, efektívnosti a udržateľnosti realizovaných projektov. Navyše pomoc tomuto regiónu je už niekoľko rokov zdôraznená aj účasťou Slovenska na bruselských donorských konferenciách na podporu riešenia situácie v Sýrii a jej susedstve.


Je nutné si uvedomiť, že naším angažovaním pomáhame aj celej Európe. Libanon je krajina, ktorá zvádza krutý a náročný trojboj – riešenie dosahov výbuchu prístavu v auguste 2020, dramaticky sa zhoršujúcej sociálnej a ekonomickej situácie v dôsledku nestabilnej vlády a pomoci takmer 1,5 milióna utečencov na svojom území, ako aj riešenie krízy COVID-19. Preto je naša angažovanosť a pomoc dôležitá. Som presvedčená, že aj ostatná návšteva slovenskej delegácie v Libanone k tomuto cieľu prispela, pretože len stabilné európske susedstvo môže viesť k bezpečnosti a prosperite Slovenska a jeho obyvateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.