Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2021, 00:00

Ministerstvo proti regiónom

Úradníci vyrobili Sputnik v regionálnom rozvoji.

Ministerstvo proti regiónom
Zdroj: Reuters

Vláda okrem Sputnika minulý týždeň schválila aj novelu zákona o podpore zaostávajúcich okresov. Tam patrí hlavne Rimavská Sobota, ktorá sa 20 rokov drží na čele rebríčka v miere nezamestnanosti, ale aj Kežmarok, Gelnica, Revúca, Rožňava a ďalšie okresy východného a južného Slovenska. Novela sa stala obeťou neodbornosti, malosti a straníckych škriepok. Nepochopením princípov programu tvoreného zdola úradníci vyrobili drahý systém 20 dotačných programov. Sputnik v regionálnom rozvoji.

Zákony by mali vychádzať z odborných analýz. Takáto – 92-stránková – analýza vznikla v marci aj na najmladšom ministerstve. Nikdy nebola oficiálne zverejnená. Jej závery boli: novela by mala posilniť rozhodovacie a koordinačné kompetencie regiónov a podpora najmenej rozvinutých okresov by mala byť súčasťou integrovaného prístupu v regionálnom rozvoji, integrovaných územných stratégií a investícií. Mala by nanovo definovať úlohu vlády a byrokratických prekážok a umožniť priebežný zber a vyhodnocovanie informácií. Podpora by mala smerovať hlavne do vzdelávania, výskumu a podnikateľskej infraštruktúry, v súlade s pôvodným cieľom programu.

Novela ide opačným smerom. Už nehovorí o transfere vedomostí na podporu miestneho potenciálu a miestnej iniciatívy, ale len o súbore aktivít, ktoré pripraví ministerstvo spolu s okresnými úradmi. V preklade zásobník projektov, ktorý nepripravia ich ľudia, ale naši ľudia. Už neplánuje spoluprácu s rezortnými ministerstvami, kľúčovými pre regionálny rozvoj, na úrovni vlády. To súvisí aj s obmedzením programu na regionálny príspevok. Radšej malý, ale náš vlastný program, do ktorého nám nemá kto hovoriť.

Kým pôvodný program v roku 2015 vyčlenil pre 12 okresov 50 miliónov eur ako flexibilný príspevok, novela ráta pre 20 okresov s dotáciou 55 miliónov eur, pričom do tejto sumy započítava aj takmer deväť miliónov eur schválených pre osem najmenej rozvinutých okresov v rokoch 2018 a 2019.

A keďže novela prišla neskoro, Rimavská Sobota, Kežmarok a ďalších 10 okresov tvrdo zasiahnutých recesiou tento rok nedostanú z programu nič. Pritom stačilo pochopenie pani ministerky pre chudobný východ a juh a niekoľkoslovná novela zákona v minulom roku. Od Bratislavy ťažko čakať niečo dobré, povedia si starostovia a okresy a prispôsobia sa. Veď keď netečie, aspoňže kvapká. Vždy to tak bolo. Je však škoda stratenej príležitosti, pretože pre takýto prístup vlády zaostáva celá naša ekonomika.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.