Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Keď Slovák, ktorý má zákon na svojej strane, chce dosiahnuť úspech pred súdom, musí s tým ísť až do Štrasburgu. To platí aj pre Slováka, ktorý má na svojej strane Ústavu SR a Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Najčerstvejším príkladom je spor Urbárska obec Trenčianske Biskupice proti Slovenskej republike. Vznikol preto, lebo Národná rada v roku 1997 schválila zákon o záhradových osadách, ktorým majiteľov pozemkov pripravila o majetok v prospech záhradkárov. Ústavný súd, pred ktorý sa zákon dostal v čase predsedovania Jána Mazáka, odmietol prihliadnuť na rozhodnutia Štrasburgu a konštatoval, že zákon je bez chyby. Európsky súd pre ľudské práva v novembri 2007 rozhodol, že zákon porušuje právo pokojne užívať svoj majetok.

Nedávno, 6. januára 2009, za to zaťažil Slovensko povinnosťou zaplatiť dvestotisíc eur odškodného vlastníkom pozemkov, ďalších sedemtisíc eur ide na náhradu nemajetkovej ujmy a dvanásťtisíc eur na trovy konania. Slovenská republika takú sumu dosiaľ v Štrasburgu nikdy neplatila. Rekord sa môže zvýšiť, ak štát bude otáľať s platením a naskočia úroky z omeškania. To všetko za jedinú záhradkovú osadu! Vláda sa svojou historickou porážkou nechváli, masmédiá mlčia. A v Štrasburgu sú na spadnutie ďalšie rozhodnutia o porušení práv vlastníkov iných pozemkov "zhabaných“ v prospech záhradkárov. Ba čo viac, bežia ďalšie vnútroštátne konania podľa zákona, o ktorom už domáce orgány musia vedieť, že porušuje Európsky dohovor o ľudských právach. Až sa tieto konania pred orgánmi verejnej správy skončia podľa platného zákona, ďalšie sťažnosti pôjdu do Štrasburgu s vyhliadkou na ďalšie státisíce eur, ktoré Slovensko zaplatí po rozhodnutiach Európskeho súdu.

 

Ján Drgonec
Ján Drgonec (1952)

advokát, bývalý sudca Ústavného súdu. Prirodzene sa pohybuje v justičnom aj mediálnom priestore. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.