Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2021, 08:41

Hodnotový (ne)systém

Hodnotový (ne)systém
Zdroj: Reuters

Téma (ne)existencie hodnotového systému ľudstva je večná, pričom neraz ju prekrývajú aktuálne problémy. A popri nich zabúdame, nevládzeme alebo nevieme dostať múdre myšlienky do života ľudstva.

Hodnotový systém ľudstva, teda toho „civilizovaného“ ľudstva, je nastavený tak ako je. K jeho hodnotám – k bohatstvu a konzumu - sme dospeli pomerne dlhým vývojom. Takmer každý rok vyjde niekoľko štúdií na tému hodnoty spoločnosti, v ktorej žijeme. Pravidelne túto tému skloňujú aj politici, kňazi v kostoloch, učitelia na školách a bežný človek sa s nimi stretne napríklad aj u lekára. Utrpenie a bolesť ktorú sme nútení v živote prežiť nás posúva hodnotovo dopredu.

Netrúfam si povedať, či boli hodnoty ľudstva iné v 15.-16. storočí, ale pri študovaní histórie sa mi zdá, že moc, bohatstvo a užívanie si pôžitku sú tu určite dominantnou hodnotou systému ľudstva najmenej 500 rokov. A to sa nevraciame do starého Ríma, lebo by sme tých storočí či tisícročí museli pridať oveľa viac. Súčasná úroveň poznania v ľudskej civilizácii je veľkolepá, ale zdá sa mi, že ľudstvo nie je schopné meniť svoj hodnotový systém. A ani takáto pandémia, ktorú aktuálne prežívame, s týmto podľa môjho názoru nič neurobí.

Preto zložiť moc, bohatstvo a konzum z piedestálu hodnotového systému ľudstva nebude vôbec jednoduché, je to v nás „uležané“ ako súčasť bežného života a nevidíme na tom nič zlé. Hoci niektoré štúdie hovoria, že takto žije maximálne 10 percent populácie sveta, ale bohužiaľ to je tých 10 percent, ktoré rozhodujú, ako to s ľudstvom ako takým pôjde ďalej.

Vždy však v živote príde niečo, čo človeka donúti prehodnotiť svoj rebríček hodnôt: choroba, smrť blízkeho, bankrot a iné. A zrazu človek zistí, že za peniaze si to, čo veľmi v danej chvíli chce, veru nekúpi.

No tých horných 10 percent má pocit, že si kúpiť môžu čokoľvek. Dokonca aj večnosť. No napokon sa pre nich tieto nereálne úvahy stanú smrteľnými. A čo po nich zostáva? Hodnotový nesystém, ktorému chýbajú aj skutočné hodnoty.

Slovensko ako súčasť zoskupenia štátov Európskej únie prijíma hodnoty vychádzajúce z tradícií aj iných štátov, ale súčasne rozvíja hodnoty, na ktorých stojí jeho vlastná štátnosť a ktoré si osvojili jeho občania. Indikátorom morálky a kultúrneho pokroku v každej spoločnosti je to, ako sa dokáže postarať o ľudí, odkázaných na sociálnu pomoc – zdravotne postihnutí, sociálne odkázaní, invalidi, ľudia po rôznych traumách. Tento indikátor by mal mať tiež jednotný charakter vo všetkých štátoch Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.