Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2010, 00:00

Referendum bude stáť 7 miliónov

Ako som sa už častejšie vyjadril, demokracia niečo stojí. Samozrejme, že aj volebná kampaň niečo stojí, ale garantujem vám, že náklady na nedemokratické riešenia, alebo riešenia v rozpore so zákonom sú rádovo drahšie. Napríklad taký Fico. Zobral od sponzorov čiernych 300 miliónov (to tvrdí Bohumil Hanzel, ktorý bol priamo pri tom), zaviazal sa sponzorom a z toho vybudoval SMER, a.s. Následne si sponzori túto sumu mnohonásobne zobrali späť. Celkovo je množstvo rozkradnutých a rozšafárených peňazí také veľké, že 7 miliónov za referendum sú naozaj len drobné.

Na druhej strane, priznávam, že referendová kampaň, ktorú svojím podpisom podporilo viac ako 400-tisíc ľudí, pomohla strane Sloboda a Solidarita stať sa známou, a verte mi, že je to ďaleko čestnejšie, a v konečnom dôsledku pre spoločnosť výrazne lacnejšie, ako zobrať 300 miliónov od pochybných sponzorov. V každom prípade však ide len o synergický efekt, a nie o podstatu. Podstata je totiž tá, že po dlhej dobe (posledné referendum sa konalo v roku 2004) budú mať ľudia opäť možnosť sami o sebe rozhodnúť. V šiestich otázkach majú možnosť povedať, čo chcú a čo nechcú. Či sa to politikom páči, alebo nie.

Chápem Fica, že sa mu nepáči, že nám referendum pomohlo do parlamentu. Spravili sme to totiž ďaleko chytrejšie a čestnejšie ako on. Ale to, milí spoluobčania, teraz neriešte. Teraz už ide len a len o vás, nám referendum už nepomôže. Napriek tomu sme investovali do kampane nemalé peniaze a postavili viac ako šesťtisíc okrskárov. Na rozdiel od iných strán je referendum pre nás dôležitý nástroj priamej demokracie, a preto vás vyzývam, aby ste sa ho dňa 18. septembra zúčastnili. Peniaze budú minuté tak či tak, a je len a len na vás, či budú minuté nadarmo, alebo či sa po takmer dvoch desaťročiach konečne podarí obmedziť poslancom imunitu. Tak, prosím, nenechajte si túto príležitosť ujsť. A ešte niečo: výsledky referenda sú záväzné.

Autor je predseda Národnej rady SR

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.