Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2021, 00:00

Šiesty element a jeho cena

Zahrnutie domácnosti do systému obchodovania s emisiami je politicky veľmi citlivá téma.

Šiesty element a jeho cena
Zdroj: HNtelevízia

Tento text nebude o cene legendárneho superšportiaka Lamborghini Sesto Elemento vystuženého vláknami uhlíka (šiesteho elementu Mendelejevovej periodickej tabuľky). Ani o cene nedávno objaveného tretieho najväčšieho diamantu (čistého kryštalického uhlíka) na svete. Reč bude o cene anorganickej zlúčeniny uhlíka s dvomi molekulami kyslíka, teda oxidu uhličitého, CO2, ktorý má dominantný podiel na emisiách skleníkových plynov, a tým aj na klimatickej zmene.

Cena uhlíka sa v našom priestore odvíja predovšetkým od cien emisných povoleniek EUA v rámci európskeho systému obchodovania s nimi EU ETS. A práve reforma EU ETS, ktorá má byť predstavená Európskou komisiou 14. júla, má potenciál zamávať s cenou uhlíka podobne ako nedávno odobrený nový cieľ zníženia emisií. Vskutku, po tom, čo lídri EÚ na samite v decembri minulého roku schválili ambiciózny cieľ znížiť emisie o 55 percent do roku 2030, cena EUA stúpla zhruba na dvojnásobok, z menej ako 30 eur za tonu pred samitom takmer na 60 krátko po ňom.

Reforma EU ETS zďaleka ešte nie je hotová vec, hoci v hrubých kontúrach sa spomína už dlhšie a samotný návrh Komisie dokonca v úvode júla už unikol aj na verejnosť. Kľúčové parametre, o ktorých sa zrejme bude rokovať až do posledného okamihu a ktoré budú mať najväčší vplyv na cenotvorbu povoleniek, sú z môjho pohľadu dva. Po prvé, ako rýchlo sa celkové kvóty budú znižovať, a po druhé, ktoré ďalšie sektory okrem energetiky a priemyslu budú do systému zahrnuté.

Tempo znižovania kvót v EU ETS je dané. V rokoch 2013 až 2020 to bolo každoročne o 1,74 percenta. Doterajší plán bol zvýšiť tento pokles od roku 2021 na 2,2 percenta ročne, no vzhľadom na ambicióznejšie ciele dekarbonizácie bude v nasledujúcich rokoch potrebný oveľa prudší pokles. Komisia v uniknutom dokumente konkrétne číslo nenavrhuje, no podľa môjho názoru to bude pravdepodobne cez tri percentá ročne. To bude mať za následok ďalšie predraženie vypúšťania emisií v priemysle a energetike.

Ešte kontroverznejší sa však javí druhý parameter reformy: zahrnutie ďalších sektorov do obchodovania s povolenkami vrátane cestnej dopravy a vykurovania budov. Predovšetkým zahrnutie domácností do ETS je politicky veľmi citlivá téma. Fakt, že Komisia navrhuje pre túto oblasť oddelený systém a prerozdelenie nadpolovičnej časti výnosov z tohto systému pre domácnosti s nízkymi príjmami, len ilustruje nadchádzajúci problém. Dohoda sa nebude rodiť ľahko. Smerovanie ceny uhlíka je však už zrejme na roky neodvratne určené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.