Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2015, 00:00

Jozef Mihál: Niekoľko rád do roku 2016

Čoskoro je tu Nový rok 2016 a tu je niekoľko rád pre vás. Ak máte živnosť, nájdite si popri živnosti zamestnanie na malý úväzok, povedzme na hodinku denne. Zo živnosti tak nebudete na zdravotné poistenie platiť 60 eur mesačne, ale len to, čo vám vyjde z daňového priznania. Ak máte zo živnosti stratu, tak nebudete platiť zdravotné poistenie vôbec.

Nový živnostník je poistený v Sociálnej poisťovni najskôr až od 1. júla roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa otvorila živnosť. Ak požiadate o odklad podania daňového priznania, poistenie v Sociálnej poisťovni vznikne až od 1. októbra. Je výhodné živnosť prerušiť. Počas prerušenia sa totiž do Sociálnej poisťovne neplatí, ani sa nič nedopláca dodatočne.

Rovná daň je späť. Žiaľ, len pre ľudí s autorskými honorármi. Všetky honoráre sú od roku 2016 zdanené zrážkovou daňou vo výške 19 percent. Bez ohľadu na ich výšku. A neplatia sa z nich žiadne odvody. Autori a umelci sa navyše môžu rozhodnúť, či využijú tento spôsob zdanenia alebo formu takzvaných aktívnych alebo pasívnych príjmov. Každý spôsob má svoje výhody, treba si len správne vybrať.

Lepšie sa budú mať aj „čistí kapitalisti“. Sociálni demokrati aj im od roka 2016 schválili rovnú daň vo výške 19 percent bez ohľadu na výšku príjmu z kapitálového majetku.

Začnite sa konečne hýbať – staňte sa profišportovcom. Tri roky nebudete platiť sociálne odvody a nebudete z príjmov platiť ani zdravotné poistenie.

Máte eseročku a neviete si vybrať zisk bez platenia zdravotných odvodov? Firmu zrušte. Z podielu na likvidačnom zostatku sa po novom zdravotné odvody neplatia. Že nie ste blázon, aby ste rušili zavedenú firmu? Presne tak, založte si „bokovku“, zisk prelejte do nej a dajte ju do likvidácie.

Nedávno sa zaviedol minimálny dôchodok. Ak doteraz platilo, že výška dôchodku je zhruba 50 percent predošlej hrubej mzdy, tak minimálny dôchodok môže byť vyše 150 percent hrubej mzdy. Ak je to možné, treba si správne „nastaviť“ vymeriavací základ. Odporúčam 220 eur mesačne.

Posledná rada. Ak nad týmto článkom krútite hlavou, poznačte si v kalendári zelenou fixkou 5. marec 2016. Už o rok tu môže byť rovná daň a spravodlivé odvody pre všetkých. Ak tak rozhodnete.

P. F. 2016

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.