Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2015, 00:00

Za ceny elektriny zodpovedá regulátor

Je to klasická odpoveď, ktorá zaznieva z úst vládnych predstaviteľov už niekoľko rokov. Naposledy sme si ju mohli vypočuť od pána Vazila Hudáka, ministra hospodárstva, na diskusnom stretnutí s podnikateľskou sférou organizovanom Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou.

Tentoraz bol tým odvážnym pán Rémi Girardon, generálny riaditeľ trnavského PSA Peugeot Citroën, ktorý v mene zástupcov biznisu poukázal na vysoké ceny elektriny v porovnaní so zahraničím. Akosi sme si už na tieto volania podnikateľov zvykli. Na chvíľu zahrmí, no všetka vina sa opäť zvalí na regulátora (prípadne Brusel) a ide sa ďalej.

Ale kto nastavuje právny rámec, v akom sa môže regulátor hýbať? Sú to tí istí politici, ktorí sa posledných pár rokov zbavujú zodpovednosti za výšku cien elektriny na Slovensku.

Deformovaný trh

Aby sme lepšie porozumeli problematike „kto čo môže a nemôže“, je nevyhnutné rozmeniť si štruktúru ceny elektriny „na drobné“. V koncovej cene elektriny totiž my, odberatelia, hradíme komoditu, sieťové poplatky a štátne priority regulované ÚRSO-m, odvod do Národného jadrového fondu (NJF) a dane.

Začnime teda tým, na čo politici priamy vplyv naozaj nemajú. A to je komodita, ktorú producent vyrobí a odberateľ spotrebuje. Samotná elektrická energia sa totiž predáva na voľnom, veľkoobchodnom trhu, hoci dnes značne deformovanom rôznymi štátnymi zásahmi. Na pražskej burze, čo je klasický vzťah dopyt – ponuka, sa v súčasnosti cena silovej elektriny s dodávkou v roku 2016 na Slovensku pohybuje na úrovni 32 eur/MWh.

Firmy navyše platia aj trhovú cenu za dodávku elektriny, keďže tá nie je regulovanou položkou, na rozdiel od domácností a malých podnikov.

Regulačná alchým

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.