Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Kreatívnym schémam sa zjavne darí. A jednu nedávno vymyslela aj Európska únia. Grécko ešte pred dvoma mesiacmi zúfalo potrebovalo preklenovaciu pôžičku vo výške sedem miliárd eur, aby prekonalo obdobie, kým sa schváli hlavný balík finančnej pomoci. No trvalý euroval (ESM) peniaze poskytnúť podľa svojich pravidiel nemohol, pretože tie hovoria, že najskôr sa musí schváliť program záchrany a až potom je možné poslať peniaze.

Využil sa teda starší nástroj EFSM z roku 2010, ktorý bol už nejaký čas zmrazený. Ten získal peniaze predajom svojich dlhopisov na trhu – kde jediným kupcom bol euroval. ESM totiž pravidelne „investuje“ voľnú hotovosť do portfólia investičných nástrojov. Takto elegantne teda euroval zafinancoval preklenovaciu pôžičku Grécku bez toho, aby bol najskôr podpísaný program. A zároveň bez toho, aby oficiálne porušil svoje vlastné pravidlá.

Malý klamár

Predčasné voľby v Grécku (už tretie v poradí) sa zatiaľ blížia – ostávajú necelý týždeň. Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa zdalo, že postavenie (ex) premiéra Tsiprasa a jeho strany Syriza je v Grécku neotrasiteľné. No v posledných dvoch mesiacoch jeho popularita prudko klesla – a, naopak, začala výrazne rásť popularita predsedu strany Nová demokracia Vangelisa Meimarakisa.

Títo dvaja politici sú, ako by poved

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.