Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2015, 00:00

Neotravujte slušných ľudí!

Premiér Fico považuje legitímne otázky novinárov o Gorile za otravovanie. A jej aktérov za slušných ľudí. Potom sa nikto nemôže čudovať, že vyšetrovanie najzávažnejších zlodejín ide za jeho vlády do stratena. Je vôbec šanca, že po budúcoročných parlamentných voľbách na polícii, prokuratúre a súdoch prevládne princíp „padni komu padni“? V koaličnej vláde so Smerom je to vylúčené.

„Neotravujte slušných ľudí,“ odvrkol predseda vlády redaktorke TV Markíza na jej otázky adresované šéfovi Slovnaftu o spise Gorila. Tento bonmot Roberta Fica by sa mal vytesať do kameňa hneď vedľa výroku Pavla Pašku:„Vyhraj voľby, môžeš všetko!“ Môžeš ľudí z Gorily nazývať slušnými ľuďmi. Môžeš prácu médií nazvať otravovaním. Naozaj máločo vystihuje druhú Ficovu vládu tak, ako tieto dva výroky.

Verejnosť sa však pýtať bude. Tak, ako sa pýtala Mečiara na únos, na Remiáša, na Elektru… Tak sa bude pýtať nielen na Gorilu, ale aj na blízkeho priateľa premiéra obvineného z korupcie. Dnes už totiž niet najmenších pochýb, že ho rakúska polícia trestne stíha v rozsiahlej medzinárodnej korupčnej kauze (úplatok vo výške 18 miliónov eur). Vznesenie obvinenia ešte nie je rozhodnutie o vine a nevine. Ani o postavení pred súd. Napriek tomu predsedu vlády otázky na túto tému mimoriadne iritujú. Možno aj viac ako tie o Gorile. Čím to je? Po prvé: jedna z hlavných postáv tejto kauzy pred pražským súdom vypovedala, že na jej začiatku boli tajné schôdzky, na ktorých sa s Miroslavom Výbohom zúčastnil aj Robert Fico. Po druhé: každý súdny človek si dokáže predstaviť, či by k tomuto kroku došlo, ak by prípad vyšetrovala slovenská polícia.

Je absurdné, ale v súlade s heslom „môžeš všetko“, že za súčasného stavu slovenskej justície navrhuje jednofarebná vláda Smeru zvýšiť dôchodky sudcov a prokurátorov o 170 eur mesačne. Aj keď je medzi nimi množstvo poctivých odborníkov, už teraz majú najvyššie dôchodky na Slovensku: štvornásobné (približne 1700 eur) oproti bežným dôchodcom. Týmto návrhom si premiér Fico možno zabezpečí priazeň časti justície, čo sa mu pri množiacich sa kauzách určite zíde. Ale zároveň si znepriatelí lekárov, zdravotné sestry, učiteľov, súdnych úradníkov a bežných dôchodcov, ktorí mu to v budúcoročných voľbách môžu zrátať odkazom: Neotravujte slušných ľudí!

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.