Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Na Slovensku dnes neexistuje efektívnejšie financovanie infraštruktúrnych projektov, ako sú eurofondy. Preto je podľa mňa extréme dôležité využiť maximum z toho, čo máme k dispozícii. A som veľmi rád, že peniaze v Operačnom programe Doprava vyčerpáme na sto percent.

Samozrejme, nebude to jednoduché. V aktuálne končiacom sa období ešte musíme vyčerpať približne 35 percent z toho, čo je nám Európska únia ochotná dať. To je viac ako jedna miliarda eur. Všetky prognózy však ukazujú, že tento rok bude rekordný. Nielen z hľadiska čerpania, ale napríklad aj z hľadiska toho, koľko štát preinvestuje v stavebníctve. A keďže Operačný program Doprava máme zazmluvnený na zhruba 105 percent, dovolím si dnes tvrdiť, že to stihneme.

A to napriek stavu, v akom sme eurofondy na dopravu zdedili. Necelé tri roky pred posledným dátumom, dokedy je možné čerpať peniaze, boli podpísané zmluvy iba na 54 percent operačného programu. Za tri roky sme tak zazmluvnili približne toľko projektov ako všetci moji predchodcovia. Ešte úspešnejší sme v čerpaní, kde sme vyčerpali viac ako 1,1 miliardy eur. Len na ilustráciu, predchádzajúca pravicová vláda stihla z celého operačného programu minúť len zhruba 500 miliónov.

Keď sa na to pozriem spätne, som veľmi hrdý na to, ako efektívne sme dokázali vyriešiť túto krízovú situáciu. Podarilo sa nám zazmluvniť niekoľko krízových úsekov na najkľúčovejšej slovenskej diaľnici D1 aj D3. Pokračuje výstavba aj na juhu Slovenska, a čo je veľmi dôležité, v Bruseli sme dohodli komplexný program eliminácií bezpečnostných rizík, teda významnú modernizáciu ciest prvej triedy. Zároveň sa modernizujú vlaky aj koľajnice a podarilo sa nám pripraviť náhradné projekty za ilúzie, ktoré chcel presadiť predchádzajúci minister Ján Figeľ.

Zároveň veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme môjmu nástupcovi zanechali nielen bohatý zásobník pripravených projektov, ale aj veľmi vysoko zazmluvnený nový operačný program. Výsledkom našej práce tak bude, že minimálne peniaze na diaľnice vyčerpáme nielen z tohto, ale aj budúceho programového obdobia takpovediac na doraz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.