Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2014, 23:58

Maroš Šefčovič? To je kto?

dnes píše

Väčšina, veľká väčšina, Slovákov Maroša Šefčoviča nepozná, lebo o ňom nepočuť. Pritom príležitostí na zviditeľnenie by sa našlo viac než dosť. Pán Šefčovič je naším najvyššie postaveným úradníkom v Bruseli, konkrétne eurokomisárom zodpovedným za „medziinštitucionálne vzťahy a administratívu“ a zároveň podpredsedom Európskej komisie. Je to teda mocný človek, ktorého slovo by zavážilo.

Napríklad by Maroš Šefčovič mohol slovenskú verejnosť informovať o tom, ako bojuje proti prebujnenej administratíve – to by však ako komisár zodpovedný za administratívu najprv musel citeľne znížiť počet úradníkov. No tým sa v Bruseli obľúbeným nestanete. Možno by na začiatok stačilo, keby si aspoň dal zistiť počty úradníkov za jednotlivé roky, ale tento údaj si Brusel stráži asi ako Coca-Cola svoj recept. Ľahko dostupný je len aktuálny údaj.

Alebo by slovenskú verejnosť mohol informovať o tom, ako bojuje za slovenské záujmy. To by však najprv musel za tie slovenské záujmy aspoň akože bojovať. Žiaľ, ani len to sa nedeje. Keď komisia schválila príliš ambiciózne klimatické ciele, ktoré Slovensko poškodia, lebo niektoré fabriky prestanú byť konkurencieschopnými, pán Šefčovič mlčal.

Rovnako sa pán Šefčovič neozval, keď padlo rozhodnutie dať slovenským poľnohospodárom menej peňazí ako majú ich kolegovia v starých členských krajinách, a to napriek tomu, že v roku 2007 nám bolo prisľúbené dorovnanie poľnohospodárskych dotácií do roku 2014. Teraz budeme musieť čakať do roku 2020 a dovtedy bude likvidácia slovenského poľnohospodárstva pokračovať.

A teraz tento pán Šefčovič, úradník spoluzodpovedný za európsky marazmus a poškodzovanie slovenských záujmov, vedie kandidátku Smeru do eurovolieb. Urobiť z „eurohujera“ lídra kandidátky je ako spraviť z capa záhradníka a v podstate to hovorí všetko. Môže si tu doma Robert Fico skákať do EÚ koľko chce, to je len rétorika na obalamutenie slovenských voličov.

V Bruseli budú obidvaja páni, Fico aj Šefčovič, výrazne konštruktívnejší (rozumej servilnejší), aby si náhodou nepohnevali zvyšných eurohujerov. Veď nakoniec, ten prvý nechce, aby tu doma EÚ začala naozaj riešiť obrovskú korupciu v eurofondoch. A ten druhý zas nechce prísť o teplé miestečko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.