Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Získať na bratislavské letisko dopravcu, ktorý by tu takpovediac nocoval, bolo snahou niekoľkých manažmentov aj ministrov. Som veľmi rád, že nám sa to podarilo.

Jedny z najväčších svetových nízkonákladových aerolínií včera otvorili svoju bázu na bratislavskom letisku. Pre ľudí to znamená viac letov a hlavne lepšie časy príletov a odletov. Ak totiž lietadlo niekde nocuje, dopravca môže ponúkať odlety skoro ráno a prílety neskoro večer. To viac vyhovuje biznis cestujúcim aj dovolenkárom, ktorí tak získajú viac času v cieľovej destinácii. Rastúci význam bratislavského letiska pre Ryanair dokazuje aj fakt, že od začiatku marca táto spoločnosť oznámila novú linku aj do Berlína. Aj vďaka novej báze predstavitelia írskych aeroliniek očakávajú, že za rok z Bratislavy prepravia milión cestujúcich.

Bolo by však chybou sa upnúť iba na jedného prepravcu a preto som veľmi rád, že sa podarilo naštartovať spoluprácu s viacerými dopravcami. Pravidelné lety do Dubaja napríklad pomáhajú spojiť s Bratislavu prakticky s celým svetom. V lete tak bude z Bratislavy lietať 29 pravidelných liniek do 14 krajín sveta. Je to o desať viac ako minulé leto a k tomuto číslu ešte treba prirátať charterové lety do obľúbených turistických destinácií. To tiež znamená viac cestujúcich. Len za prvé tri mesiace sa počet cestujúcich medziročne zvýšil o zhruba 30 percent. Podľa očakávaní manažmentu letiska sa na konci roka bude hovoriť o raste cestujúcich v státisícoch.

Vždy som tvrdil, že štát vie byť rovnako dobrý vlastník ako súkromná spoločnosť. Ide iba o to, kto firmu riadi a ako sa k nej správa. Som veľmi rád, že rovnako ako sa darí zlepšovať fungovanie napríklad v Slovenskej pošte, sa darí aj letisku. Úlohou manažmentov štátnych spoločností je nielen medziročne zlepšovať hospodárenie, ale neustále objavovať nové trhy a obchodné príležitosti. Ak takto budeme pokračovať, verím, že nová letecká báza v Bratislave nie je tou poslednou dobrou správou, ktorú budú štátne firmy verejnosti prezentovať.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.