Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2015, 00:00

Počet nových bytov rastie každý rok

Nie každý si môže dovoliť vlastné bývanie. A keďže na Slovensku je dlhodobý nedostatok nájomného bývania, je úlohou štátu tento problém riešiť. Sme veľmi radi, že sa nám to darí. Z roka na rok sa zlepšujú čísla, za ktorými sú osudy konkrétnych ľudí.

V minulom roku medziročne vzrástla celková dotácia, ktorou štát prispel na rozvoj bývania, o 70 percent. Ak by sme sa pozreli na to, o koľko medziročne vzrástla iba dotácia na rozvoj nájomného bývania, tak by sme zistili, že je to o viac ako 100 percent. Štát tak v minulom roku prakticky zdvojnásobil objem peňazí, ktoré smeruje na podporu nájomných bytov. Dotácie štátu boli v minulom roku najväčšie od začiatku krízy v roku 2008.

K dotáciám, ktoré každoročne udeľuje ministerstvo dopravy, ešte treba, samozrejme, pripočítať viac ako 170 miliónov zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Výsledok je, že počet podporených bytov vzrástol takmer o polovicu.

Je mi jasné, že ani tieto čísla okamžite nevyriešia nedostatok nájomného bývania, pretože ide o dlhodobý problém a do tejto oblasti treba investovať systematicky a hlavne dlhodobo. Pre mňa je však kľúčové, že počas funkčného obdobia tejto vlády sme doteraz v každom ukončenom roku na podporu bývania podporili vznik viac nájomných bytov ako v predchádzajúcom roku.

Zaujímavý je aj pohľad na to, kam peniaze zo štátnych dotácií smerujú. Najmenej peňazí totiž dokážu čerpať dva najbohatšie regióny, teda Bratislavský a Košický kraj. Naopak, väčšina žiadateľov pochádza z Nitrianskeho, Bystrického a Prešovského kraja. V týchto troch regiónoch štát podporil vznik takmer 1200 bytov, čo je o bezmála tisíc viac ako v okolí dvoch najväčších slovenských miest.

Širšie možnosti nájomného bývania môžu pomôcť mobilite pracovnej sily, a tým pádom aj boju s nezamestnanosťou. Môžu ovplyvniť aj demografické krivky, keď už mladé páry nebudú musieť odkladať zakladanie rodín až po presťahovaní sa do „vlastného“. Preto verím, že aj v nasledujúcich rokoch prejavia samosprávy aj súkromní investori vysoký záujem o tento typ projektov a na Slovensku budú ročne pribúdať tisícky nových nájomných bytov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.