Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európania sú vystavení možnosti ďalšej plynovej krízy – dokonca aj niekoľko rokov po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu cez zimy v rokoch 2006 a 2009. Tieto udalosti odhalili európsku zraniteľnosť, a preto sa vzápätí vynorili požiadavky na zvýšenie našej energetickej bezpečnosti. Ako odpoveď európski lídri naplánovali znížiť závislosť od ruského plynu prostredníctvom diverzifikácie dodávok aj celkového zníženia závislosti od dovozu. Táto stratégia sa však čoskoro ukázala ako drahá a hlavne nedostatočná na vyriešenie energetickej citlivosti Európy.

Desať rokov po prvej plynovej kríze ostáva európsky prístup k zabezpečeniu plynových dodávok nezmenený. V otázke energetickej bezpečnosti si však nemôžeme dovoliť premárnenie ďalšej dekády. Aby toho nebolo málo, kvôli rýchlemu poklesu vlastnej produkcie bude európsky dovoz plynu v ďalších desaťročiach narastať. Nová stratégia pre vyriešenie bezpečnosti dodávok plynu je teda nutná urgentne.

Nevyužité kapacit

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.