Európania sú vystavení možnosti ďalšej plynovej krízy – dokonca aj niekoľko rokov po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu cez zimy v rokoch 2006 a 2009. Tieto udalosti odhalili európsku zraniteľnosť, a preto sa vzápätí vynorili požiadavky na zvýšenie našej energetickej bezpečnosti. Ako odpoveď európski lídri naplánovali znížiť závislosť od ruského plynu prostredníctvom diverzifikácie dodávok aj celkového zníženia závislosti od dovozu. Táto stratégia sa však čoskoro ukázala ako drahá a hlavne nedostatočná na vyriešenie energetickej citlivosti Európy.

Desať rokov po prvej plynovej kríze ostáva európsky prístup k zabezpečeniu plynových dodávok nezmenený. V otázke energetickej bezpečnosti si však nemôžeme dovoliť premárnenie ďalšej dekády. Aby toho nebolo málo, kvôli rýchlemu poklesu vlastnej produkcie bude európsky dovoz plynu v ďalších desaťročiach narastať. Nová stratégia pre vyriešenie bezpečnosti dodávok plynu je teda nutná urgentne.

Nevyužité kapacity

V prvom rade, Rusko alebo iného dôležitého dodávateľa by sme nemali považovať za hrozbu plynovej bezpečnosti. Európa môže bezpečne dovážať časť svojho plynu z lacného Ruska, ak má k dispozícii aj alternatívnych dodávateľov. Tých môže využiť, ak bude dodávka plynu opäť odstrihnutá.

Nájsť nových dodávateľov môže byť ťažšie pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.