04.11.2015, 00:00

Jozef Mihál: 3500 pracovných miest je fuč

Jozef Mihál: 3500 pracovných miest je fuč

Týmto sa minister Richter nepochváli. Od 1. novembra prišlo o prácu približne 3500 opatrovateľov a opatrovateliek. Vyschol zdroj, z ktorého boli financované ich platy – projekt hradený z eurofondov skončil. Podľa tvrdenia ministerstva práce sa pripravuje ďalší projekt, ktorý sa spustí v roku 2016...

Takto to vyzerá, keď „vznikajú“ pracovné miesta dotované z eurofondov. Pokiaľ sú k dispozícii desiatky miliónov eur, sociálni inžinieri sa pýšia tým, koľko pracovných miest „vytvorili“. Keď eurofondov niet, ľudia sú zo dňa na deň bez práce.

Milióny z eurofondov

Je mi to ľúto minimálne z troch dôvodov. Ide o projekt, ktorý som ešte v roku 2011 pripravoval s tímom nadšených ľudí na ministerstve a mal podporiť mestá a obce pri starostlivosti o starších ľudí u nich doma. Po druhé, nielenže tisíce ľudí prišli o prácu, ale ďalšie tisíce ľudí, o ktorých malo byť postarané, nemajú istotu, čo s nimi bude ďalej. Nie všetci chcú, respektíve môžu ísť, do zariadení sociálnych služieb. Chcú zostať doma, ale potrebujú pomoc.

Po tretie. Minister Richter mal štyri roky čas na to, aby napísal a uviedol do praxe nový zákon o sociálnych službách. Základ zákona som mu nechal v zásuvke pracovného stola na ministerstve. Ak by Richter presadil nový zákon, systémovými opatreniami by sa zlepšil stav sociálnych služieb a ich financovania na Slovensku. Jednak v zariadeniach, jednak v teréne – v domácnostiach starších a zdravotne postihnutých ľudí.

Nestalo sa tak. Lámať si hlavu a robiť systémové opatrenia, to chce iného machra. Pre sociálnych demokratov je jednoduchšie zobrať milióny z eurofondov a na jeden rok „vytvoriť“ pracovné miesta opatrovateľov. A keď sa eurofondy minú... A ony sa raz úplne minú.

Úloha pre novú vládu

Nový zákon o sociálnych službách tak bude úlohou novej vlády. Ale čo s pracovnými miestami opatrovateľov a opatrovateliek? Riešením, ako zaplatiť opatrovateľov, je odvodový bonus z dielne SaS. Odmena opatrovateľa by sa skladala z garantovanej základnej štátnej dávky, z príspevku na opatrovanie zo štátneho rozpočtu, časť by šla zo zdrojov samosprávy. Poslednú časť by tvorila úhrada samotného klienta, samozrejme, v rámci jeho možností a možností jeho rodiny. Takto by sa vytvorili trvalé pracovné miesta a čistý príjem opatrovateľov by bol zrejme vyšší ako súčasných 360 eur.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.