Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Kedysi som veľa čítal, dnes je to už so mnou biednejšie. Ak rozmýšľate, s akou knihou sa zakutrať počas sviatočných dní, tu sú tie, ktoré ma najviac zaujali tento rok.

Podľa mňa najväčšou výzvou Slovenska od prijatia eura je, ako zlepšiť výsledky verejného sektora na úroveň vyspelých, alebo aspoň susedných krajín bez toho, aby sme na to museli použiť oveľa viac peňazí (ktoré nemáme). S kolegami sme zlepšovaniu hodnoty za verejné peniaze venovali v roku 2015 veľa času a energie. Zhodou okolností v tom istom čase som si potreboval opäť premyslieť pre mňa osobne, ako mám čo najlepšie venovať čas a energiu blízkym aj svetu ja sám. A popritom som vyjednával s tretím sektorom reformu jeho daňového financovania a zverejňovania informácií.

Všetky tri témy spája myšlienka čo najúčinnejšieho konania dobra vo svete. Ak vás zaujíma teória aj prax radikálneho, efektívneho altruizmu, nájdete ich v knihe austrálskeho etika Petra Singera The Most Good You Can Do.

V uplynulých týždňoch prebehla celkom zásadná interná aj verejná diskusia o tom, nakoľko má byť predpovedanie vývoja ekonomiky a daňových príjmov pri tvorbe verejných rozpočtov naďalej výlučnou doménou technokratov, a či do nej môžu vo výnimočných situáciách vstupovať aj politici. Môj názor je, že náš súčasný ústavný rámec prognostických výborov pre makro a dane skóruje veľmi vysoko v transparentnosti a integrovaní informácií, ale relatívne nízko vo frekvencii a pružnosti rozhodovania. Nesmieme sa ho vzdať, dá sa vylepšiť.

Zásadne ma pri rozmýšľaní ovplyvnila staršia kniha The Signalandthe Noise. Jej autor Nate Silver sa preslávil úspešnými predpoveďami výsledkov amerických volieb, a je najmä o tom, ako moderné teórie a výpočtová technika niektoré predpovede zlepšili (napríklad v meteorológii), kým iné nijako neposunuli (pri predpovediach zemetrasení, či, beda, v ekonómii). A prečo tak veľa predpovedí zlyháva (lebo ľudia si príliš veria a ignorujú základné úrovne pravdepodobnosti skúmaného javu). Je to povinné čítanie pre všetkých profesionálnych aj amatérskych prognostikov.

Čím som starší, tým radšej trávim čas vonku v prírode. Kniha The Rise of the Superman vám síce neodkryje tajomstvo „najvyššieho ľudského výkonu“, ako sa pokúša. Ale je to pútavo napísaný úvod do histórie akčných a dobrodružných športov. Mňa motivovala naučiť sa kajakovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.