11.01.2016, 00:00

Európa sa musí postaviť populistom

V roku 2015 sme mohli pozorovať vzostup populistov, ktorí ohrozujú tradičné strany a ich politikov. Najviac je tento trend viditeľný vo Francúzsku a USA, ale silný je aj v iných krajinách. Dá sa predpokladať, že bude hybnou silou, ktorá bude v najbližších rokoch formovať európsku, ale aj svetovú politiku.

Obavy o životnú úroveň

Medzi hnacie sily tohto fenoménu bezpochyby patrí narastajúci pocit neistoty vo veľkej časti strednej triedy. Mnoho voličov týchto nových strán totiž pochádza zo strednej vrstvy alebo z pracujúcej triedy. Napríklad medzi podporovateľov Donalda Trumpa patria najmä ľudia s príjmom menej ako 40-tisíc dolárov ročne, nasledujú ľudia s príjmami od 40-do 75-tisíc dolárov. Hoci teória, že Trumpa volí „nahnevaný biely človek“, nie je dostatočným vysvetlením zmeny voličského správania, je nepochybné, že tieto sociálne vrstvy sa cítia pod tlakom, aby si udržali životný štandard a dobré zamestnanie. Dáta, ktoré publikoval Pew Research Center, totiž ukazujú, že americká stredná trieda stráca pôdu pod nohami. Napríklad reálna mzda 60. percentilu amerických domácností sa nezmenila od roku 2000.

Vo Francúzsku je to menej o nerovnosti príjmu, ale podstatný je tam rastúci pocit neistoty ohľadom straty práce. Hoci dlhodobá nezamestnanosť sa tu od roku 2008 zvýšila „len“ z 2,8 na 4,4 percenta, celková nezamestnanosť sa drží nad siedmimi percentami už 30 rokov. V niektorých európskych krajinách sa na vysokých úrovniach tvrdohlavo drží aj nezamestnanosť mladých.

Rastúca sila kapitálu

Na tento trend narastajúceho tlaku na pracujúcich musia štandardné strany nájsť adekvátnu odpoveď

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.