Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2015, 00:00

Česi Slovákom ďakujú za Babiša

Na jeseň 2011 založil rodený Slovák Andrej Babiš svoje hnutie ANO 2011(Akcia nespokojných občanov) v Česku. Stalo sa tak krátko po niekoľkých verejných vystúpeniach, na ktorých kritizoval neutešené pomery v Česku, najmä korupciu. ANO malo v júli 2013 preferencie len 2 percentá, ale o 4 mesiace skončilo vo voľbách na druhom mieste s 18,65 percenta za Sociálnou demokraciou, ktorá získala 20,45 percenta.

Dnes je Andrej Babiš najobľúbenejším politikom v Česku so 65-až 75-percentnou popularitou, hoci nevie hovoriť ako politik, dokonca úplne neovláda češtinu.

Politická situácia v Česku bola do volieb roku 2013 podobná, ako je dnes na Slovensku. Očividná každodenná korupcia vládnych strán spôsobila, že sa prestávali zaujímať o politiku. A oprávnene. Chýbala alternatíva. Chýbal charizmatický politik s uveriteľným príbehom.

Andrej Babiš takúto alternatívu ponúkol. Každoročný zisk jeho firiem 250 miliónov eur je pre Čechov dostatočnou zárukou, že si do politiky nejde nakradnúť. Nepotrebuje peniaze podivných sponzorov, kampaň si platí hlavne sám. Babiš nekradne, nemôžu teda kradnúť ani ostatní koaliční partneri.

Intelektuál „pražskej kaviarne“ namieta, že oligarchizácia politiky je nebezpečná. Áno, v zlých rukách môže byť. Ak má však aj oligarcha pozitívny a uveriteľný príbeh, môžu jeho milióny rozbiť dokonale fungujúci systém vzťahov, úplatkov a korupcie. Babiš nazýva tento systém Matrix.

Vráťme sa k Andrejovi Babišovi. Myslím, že ho poznám dobre. Vlastne ho dlhodobo študujem. Oslovil ma v čase, keď mal nulové preferencie, osobne som ho poznal a verejne podporil, čo mu pomohlo – jeho príbeh sa začal čítať. Prečo som mu uveril? Nikdy podvodne neprivatizoval, obchoduje so štátom len v 1 percente svojho obratu, je extrémne pracovitý a na svoje pomery žije skromne. Ovláda 230 firiem, ktoré vytiahol zo svrabu, zamestnáva vyše 34-tisíc zamestnancov.

A práve vo voľbách sa ukázalo, že ho podporujú aj jeho zamestnanci a ich rodiny. V mestách, kde má Agrofert veľké fabriky, získalo Babišovo ANO výrazne viac.

Andrej Babiš si vedie celkom dobre. Chýbajú mu síce často kvalitní ľudia – na ktorých bol v súkromnej sfére zvyknutý – a stále sa nenaučil v médiách dobre predávať svoje argumenty, no aj napriek tomu je dôveryhodný. Babiš je Slovák, ktorý sa pokúša rozbiť Matrix v Česku. Existuje ešte ďalší Slovák, nielen finančne, ale hlavne od štátu nezávislý s uveriteľným príbehom, ktorý by to isté dokázal aj na Slovensku? Som presvedčený, že ÁNO. Slovensko si ho zaslúži.

(Andrej Babiš je vlastníkom koncernu Agrofert. Vydavateľstvo Mafra Slovakia, ktorého súčasťou sú aj Hospodárske noviny, patrí do mediálnej divízie skupiny Agrofert, pozn. red.)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.