Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Každý deň sa stretávame v našich médiách s témami, ako sú nezamestnanosť, podnikateľské prostredie, vymožiteľnosť práva a podobne. Osobne ma veľmi mrzí, že zo strany médií vrátane televízií sú do diskusií zapájaní ľudia, ktorí majú minimálnu zodpovednosť za to čo povedia, alebo napíšu a chýba im reálna skúsenosť z praktického života, pričom väčšina z nich pôsobí v neziskovom sektore, nadáciách a účelovo vytvorených inštitúciách.

Ak chceme na Slovensku hovoriť o zvyšovaní zamestnanosti a zlepšení podnikateľského prostredia, musia ľudia, ktorí sú zodpovední za riadenie štátu v maximálnej miere, prihliadať na názor tých, ktorí tvoria hodnoty, z ktorých sa zabezpečuje financovanie činností štátu. Po skúsenostiach z minulého roka konštatujem, že v oblasti komunikácie sa zamestnávatelia dostali do pozície, keď majú možnosť prezentovať svoje stanoviská v poradných orgánoch a Radách za účasti členov vlády. Som presvedčený, že Slovensko má reálnu šancu počas pôsobenia tejto vlády naštartovať reformy a hlavne ekonomický rast. V poslednom čase sa uskutočnili dve dôležité stretnutia členov vlády s exportérmi. Prvým bolo stretnutie predsedu vlády Roberta Fica, podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka a ministra hospodárstva Tomáša Malatinského s 250 najväčšími exportérmi Slovenska a následne menšie stretnutie s 10 najväčšími vývozcami.

Zdôrazňujem, že od toho, aké konkurencieschopné budú tieto spoločnosti, bude závisieť, koľko malých a stredných podnikateľov a živnostníkov bude prosperovať a závisí od toho aj pre ekonomický rast dôležitá domáca spotreba. Na týchto stretnutiach sa jednoznačne ukázalo, že vláda musí v najbližších obdobiach zabezpečiť zníženie cien elektriny, reformu stredného a vysokého školstva, zníženie odvodového zaťaženia a reformu miestnych daní. Je nutné vytvoriť zmysluplnú diskusiu o týchto reformách s cieľom dosiahnutia konečného riešenia.

Osobne chcem zdôrazniť, že v období pred prezidentskými voľbami potrebujeme viac ako inokedy, aby si každý volič uvedomil, že naplnenie

týchto úloh je možné v stabilnom prostredí a za dobrej komunikácie medzi prezidentom, vládou, parlamentom a zamestnávateľmi. Za posledných 20 rokov som sa napočúval veľmi veľa nesplnených sľubov, a preto sa snažím pri svojej komunikácii s predstaviteľmi štátu predkladať zmysluplné požiadavky, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú zlepšenie kvality života na Slovensku.

Vladimír Soták, predseda Predstavenstva Železiarní Podbrezová

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.