Poľsko dlho a tvrdo bojovalo proti zahraničnej okupácii a proti krutému komunistickému režimu, aby dosiahlo svoj súčasný pevný demokratický poriadok. No jeho nová vláda, úradujúca sotva dva mesiace od úspešného získania presvedčivého demokratického mandátu, sa ocitla pod paľbou inštitúcií EÚ a príliš nabudených komentátorov z médií, ktorí takmer neurobia pauzu na zváženie faktov o našom ambicióznom programe reforiem.

Namiesto toho, aby sa chopili naliehavých záležitostí, ktorým čelí svetadiel – nestabilná južná hranica EÚ, agresívne Rusko na východe, sa Európska únia pustila do absolútne nezmyselnej hádky s Varšavou. Poľsko nie je neposlušný žiak, ktorý potrebuje riaditeľské pokarhanie, je európske až do hĺbky svojho jadra. Juliusz Słowacki, náš veľký básnik obdobia romantizmu, opísal Poľsko ako srdce Európy – a to je miesto, kam aj patrí.

Vonkajšie tlaky

Dovoľte, aby sme tieto udalosti uviedli na pravú mieru. Po prvé, náš pokus o reorganizáciu ústavného súdu nie je útokom na zákonnosť. Pokúšame sa napraviť deformácie, narýchlo urobené počas dní umierania predchádzajúcej vlády. Zmena zloženia súdu – 14 z 15 sudcov bolo odporučených vtedy vládnucou koalíciou – to porušovalo základné princípy pluralistickej spoločnosti. Môžeme nájsť riešenie tejto patovej situácie, ale ide o zložitú vec, a to nielen právnej povahy. Je potrebný politický kompromis, avšak vonkajší tlak z Bruselu nám len sťažuje, ako nájsť cestu k domácemu porozumeniu. Samozrejme, sme presvedčení, že správne fungovanie ústavného súdu je kľúčové pre zákonnosť v Poľsku. To je dôvod, prečo naša vláda požiadala o názor Benátsku komisiu Rady Európy.

Po druhé, pokus vlády o nápravu sektora verejnoprávnych médií v Poľsku sa tiež nepotrebne stal jablkom sváru. Je tu jasný cieľ: predstaviť legislatívu, ktorá obnoví zmysel misie verejnoprávnych médií, pričom zároveň zaručí pluralitu, nezávislosť a objektivitu. Poľská Rada národných médií, náš regulátor pre

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.