Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2015, 00:00

Harabin si zaslúži predčasný dôchodok

Ak si neupracú sudcovia, urobí to za nich niekto iný.

Možno si to pamätáte zo školy – keď nejaká partia robila blbosti,„rozsadili“ ju. Presne takto teraz vyzerá trest pre sudcu Harabina a jeho senát. Harabina posadia inde, kde má byť pod kontrolou...

Otázne je, či je v prípade Harabina takýto zákrok dostatočný. Harabin totiž v poslednom čase nerobí len také hocijaké blbosti. Jeho rozhodnutia sú nielen hlúpe, ale aj nebezpečné. Harabin oslobodzuje skorumpovaných policajtov. Vyrába tým precends pre ostatných. A s motívmi, ktoré môžeme považovať za prízemné. Za toto by Harabina nemali len „presadiť“, ale poslať do dôchodku...

Zločinci v uniformách

Harabin tento rok opakovane oslobodzoval policajtov, odsúdených za korupciu. Oficiálne to vysvetľuje tým, že inšpekcia ministerstva vnútra je – vraj – nezákonná.

Skutočný motív Harabina však môže byť iný. Politický. A osobný.

Už pred mesiacom sme na tomto mieste písali, že za rozhodnutiami Harabina môže byť osobná pomsta. Konkrétne pomsta namierená proti ministrovi vnútra Kaliňákovi a čiastočne aj proti Smeru. Boli to práve Kaliňák a Fico, ktorí pred rokom prestali podporovať Harabina. A presadili oslabenie jeho pozície – rozdelili Najvyšší súd a Súdnu radu (zmenou ústavy). A potom otvorene vyhlásili, že Harabin by už nemal riadiť Najvyšší súd. A keďže Harabin – ako bývalý vicepremiér a minister spravodlivosti – dlho ťažil hlavne z politickej podpory, tento obrat mu zlomil krk. Boj o šéfa Najvyššieho súdu prehral.

Ľudia ako Harabin takéto poníženie nesú ťažko. Dokonca môžeme predpokladať, že oslobodzujúce rozsudky pre skorumpovaných policajtov majú mať len dva ciele – spochybňovať Kaliňáka. A demonštrovať silu Harabina ako sudcu Najvyššieho súdu.

Inšpekciu ministerstva vnútra totiž nespochybnil nikto, len sudca Harabin a jeho senát. Prokuratúra, prezident Kiska či ďalší sudcovia v policajnej inšpekcii nevidia problém – a za nezákonné považujú pochybné rozhodnutia Harabina.

Mimochodom, Harabin svoje osobné motívy nepriamo priznal sám.

Posadnutý

Z reakcie, ktorú v utorok poslal do HN Harabin, cítiť jeho osobnú posadnutosť – Kaliňákom. Harabin v reakcii nenapísal vôbec nič k veci. V odpovedi na otázku o zákrokoch Najvyššieho súdu proti „svojmu“ senátu riešil Harabin len Kaliňáka. Pohoršuje ho, že šéfka Najvyššieho súdu nedala premiérovi podnet na odvolanie Kaliňáka z funkcie ministra. Stanovisko Harabina ma 87 slov. A celé je len o tom, že Najvyšší súd mal dať návrh na odvolanie ministra vnútra. Hoci takúto právomoc vôbec nemá...

Harabin tým vlastnoručne priznal, v čom je problém. Presnejšie: s kým má problém. A prečo vlastne skorumpovaní policajti putujú na slobodu...

Ak majú sudcovia Najvyššieho súdu pud sebazáchovy, mali by urazeného Harabina odpratať zo scény čo najskôr a sami. Pretože keď sa im to nepodarí, bude to znamenať, že na to nemajú. A že im treba s riadením justičnej „samosprávy“ pomôcť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.