Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Máme v týchto voľbách príležitosť napísať nový príbeh, naprieč predpísanými riadkami. Ponad schému, ktorú ľuďom podsúva premiér: buď oni a stabilita, alebo pravicový roztrhanec a chaos.

Predošlý volebný výsledok Smeru bol do istej miery dôsledkom obavy mnohých voličov z ďalších štyroch rokov vzájomných šarvátok vo vnútri pravicovej koalície. S týmito obavami Smer počíta aj dnes a na ich posilnenie nasadzuje do bratovražedných atentátov koho môže. My sme proti tejto hre urobili v Sieti tri veci.

Prvá, žiadne návraty k traumám, žiadne vyhadzovanie si minulosti na oči a hádky o tom, kto, prečo a ako mohol za pád vlády. Na čo to komu je? Druhá, žiadne útoky smerom napravo a žiadne revanše za údery, ktoré schytáme my. Žiadne pálenie mostov. Tretia vec, jednoznačné vytýčenie cesty aj v inštitucionálnej rovine: veľký poslanecký klub, s perspektívou vytvorenia jednej pevnej a súdržnej sily na strane strednej vrstvy.

Neveril som, že bude také zložité presvedčiť o potrebe nehrýzť sa navzájom aj ostatných. Pravdupovediac, nebol som si úplne istý ani tým, že my sami budeme mať dosť vnútornej disciplíny a trpezlivosti na to, aby sme tento plán dodržali. Fakt, že sa nám to podarilo a že v sústredení sa na skutočného súpera naozaj vytrváme až do konca, nachádzam jeden z dôvodov, pre ktorý je vláda pre strednú vrstvu stále reálnou možnosťou.

Minulý týždeň k týmto trom veciam pribudla štvrtá. Podrobný plán na ochranu a rozvoj strednej vrstvy, s cieľom vypýtať si od ľudí možnosť urobiť z neho základ programu novej vlády. Zostaviť takúto vládu a všetky jej sily vrhnúť do nápravy toho, ako sa štát správa k vlastným občanom, najmä tým, ktorí mu svojím úsilím dávajú nádej na úspešnú budúcnosť. Pýta si to súboj v štýle buď – alebo.

Jedinou reálnou hrozbou pre plány Smeru je totiž taký výsledok, ktorý niekomu inému než pánovi Ficovi zverí mandát na zostavenie vlády. Ľudia majú právo sa rozhodnúť, či vôbec niekomu, a ak áno, komu chcú takýto mandát zveriť. Lebo rovnako tak majú právo sa rozhodnúť, že to je aj tak jedno alebo že chcú svoje hlasy porozhadzovať medzi čo najväčší počet uchádzačov a stráviť ďalšie štyri roky pozorovaním toho, ako sa v opozícii päť-šesť strán potkýna jedna o druhú.

Nám zostalo spraviť jedinú vec: potvrdiť, že ak ten mandát dostaneme, použijeme ho výlučne na to, na čo si ho pýtame. Na sústredenie pravého stredu do jednej sily, zostavenie vlády a okamžité skončenie studenej vojny štátu so strednou vrstvou. Skúsme to urobiť radšej teraz, ako čakať ďalšie štyri roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.