Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2015, 00:00

Radičová – Fico 3:1

Minister Richter zvyšuje od januára 2016 materské zo 65 percent na 70 percent hrubej mzdy. To by si zaslúžilo pochvalu, keby tak urobil hneď, a nie až tesne pred voľbami. Aká náhoda. Ten istý Richter, ktorý doteraz pre mladé rodiny neurobil nič.

Viac byrokracie

Naopak, chcel pracujúcim matkám zobrať rodičovský príspevok. Zaviedol byrokratickú povinnosť nahlasovať úradu sociálnych vecí po dosiahnutí troch rokov veku dieťaťa, ako sa rodičia budú o svoje dieťa starať. Už tri roky sa nezvyšujú rodičovské príspevky ani prídavky na deti. A najnovšie Richter a vláda Roberta Fica nepochopiteľne navrhuje znížiť strop príspevku na starostlivosť na dieťa z 230 na 80 eur (áno, o 150 eur menej!) pri deťoch v obecných škôlkach…

Materské aj pre otcov

My sme vo vláde Ivety Radičovej zvyšovali materské až dvakrát. V roku 2011 z 55 percent na 60 percent hrubej mzdy a v roku 2012 zo 60 percent na 65 percent hrubej mzdy. Zároveň sme od roku 2011 predĺžili poberanie materskej o 6 týždňov. A nielen to. Umožnili sme poberať materské aj adoptívnym rodičom, respektíve náhradným rodinám. A pozor, po tom, ako si vyčerpá svoju materskú matka, môže ísť na polročnú platenú materskú aj otec. O tom málokto vie, ale táto informácia sa postupne šíri. Tieto pozitívne zmeny pre mladé rodiny sme vo vláde Ivety Radičovej urobili okamžite, tak skoro ako to bolo možné. Nečakali sme tri roky.

Ak to napíšem futbalovou terminológiou, tak v otázke podpory rodín Radičová vyhrala nad Ficom 3:1.

Štedrejšie dávky

Tvrdím, že podpora rodín by na Slovensku mala byť ešte výraznejšia. Naše deti sú naša budúcnosť. Sloboda a Solidarita preto presadzuje zavedenie odvodového bonusu. Znížia sa vďake nemu dane a odvody pre pracujúcich a vráti sa rovná daň z príjmu so sadzbou 15 percent. Zvýši sa aj podpora štátu pre rodiny.

Chceme zjednotiť súčasnú materskú a rodičovský príspevok do jednej štátnej dávky. Tá sa bude poskytovať na dieťa vo veku do troch rokov a výška tejto dávky bude pre matku, ktorá predtým pracovala, až 90 percent predošlej čistej mzdy. Prepočty dokazujú, že takáto štedrá dávka bude možná.

Chceme tak dosiahnuť, aby narodenie druhého či tretieho dieťaťa do rodiny nebol problém kvôli strate príjmu mamičky. A reálne podporiť mladé rodiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.