Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

„Filko, poďme si kúpiť čln,“ napísal mi pred dvoma rokmi kamarát z vysokej školy. Slovo dalo slovo, preňúrali sme internetové bazáre, a po dvoch týždňoch sme už aj s tretím kamošom hrdo brázdili vody Dunaja. Samému by mi to nenapadlo, sám by ju nikto z nás dostatočne nevyužil. Sami by sme nechceli znášať náklady údržby, parkovania a poistenia.

Spoločné vlastníctvo dvadsaťročnej loďky prinieslo neočakávané dobrodenia. Čas strávený vonku, technické zručnosti. Časové konflikty sme nezažili. Naopak, vďaka zdieľanému hobby sa aj s rodinami a ďalšími priateľmi vidíme častejšie než kedykoľvek od promócií.

Od Wikipédie cez couchsurfing až po štatistický programovací jazyk R internet umožnil vznik podobných svojpomocných, neziskových komunít na globálnej škále. My, pravdoláskarskí technooptimisti by sme v nich radi videli budúcnosť.

No svet má aj temnejšiu stránku. Niektoré firmy nachádzajú spôsoby, ako komunitné nadšenie, energiu a dôveru premeniť na peniaze svojich akcionárov. Darí sa im. Dve najznámejšie – sprostredkovateľ ubytovania Airbnb a individuálnej dopravy Uber – sú cenené v desiatkach miliárd dolárov.

Nekritický hype okolo nich mi príde prehnaný. Poslaním aj modom operandi nemajú veľa spoločného so svojpomocou a s verejnoprospešnou orientáciou neziskových komunít. Namiesto nej robia sofistikovane, za odplatu prostredníka medzi ponukou a dopytom. Biznis model, podporený aj nedostatočným využitím pracovnej sily, súkromných áut a nehnuteľností v pokrízovom období, nemusí byť udržateľný. Ak by sa rozšíril, môže urobiť prácu menej bezpečnou a ekonomiky zraniteľnejšou.

Čo je horšie, komerčné zdieľané aplikácie často slúžia v prvom rade na dolovanie regulačnej renty. Predstierajú dodávateľom aj klientom, že sa ich štandardné podmienky bezpečnosti, poistenia alebo platenia daní pri podnikaní v ich odvetví netýkajú. Zázračne, nespravodlivo, a nesprávne.

Ak zdieľaná ekonomika – verejnoprospešná aj komerčná – pretrvá, prirodzene natiahne naše rozmýšľanie o daniach a regulácii profesií na škripec. Prináša veľa dobra, preto ich budeme musieť nanovo premyslieť. Dovtedy premýšľajme pri každej novej módnej službe, či nie je čiernym pasažierom na všetkých ostatných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.