Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2015, 00:00

Čísla neklamú, Čislák áno

V novembri minulého roka sa stala nevídaná vec. Po škandále s nákupom predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici museli odísť zo svojich funkcií viacerí dovtedy nedotknuteľní nominanti Smeru. Premiér Fico odvolal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a „dobrovoľne“ rezignoval aj predseda parlamentu Pavol Paška – bývalý čelný predstaviteľ firmy Medical Group, ktorá tomograf v hodnote pol milióna eur predala piešťanskej nemocnici za trojnásobok reálnej ceny. Krátko nato sa ukázalo, že podobný biznis uzavrela aj v Martine a Trenčíne.

„Proces obstarania CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, čo sa už nakoniec aj stalo. Ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje,“ povedal vtedy Robert Fico.

Stačilo päť mesiacov od najväčšieho personálneho zemetrasenia vo vládnej strane a od protestov v uliciach Košíc a Bratislavy a všetko je inak.

Po prvé, Zuzanu Zvolenskú si budeme aj naďalej platiť my všetci z našich daní na jej novom fleku v Bruseli.

Po druhé, jej bývalého vedúceho úradu (namočeného aj v ďalších kauzách) tiež, a to vďaka novej funkcii na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Po tretie, nový minister Čislák v priamom prenose začal občanov presviedčať, že nákup CT-prístrojov nebola žiadna kauza.

Čerešničkou na torte bolo tohtotýždňové výjazdové rokovanie vlády, na ktorom ministri rozhodli, že trenčianska nemocnica dostane od štátu milión eur – aj na nákup nových prístrojov. Treba len veriť, že dodávateľom nebude Medical Group, pretože potom tých prístrojov veľa nenakúpia…

Nový minister očividne dostal príkaz zhora, že má začať čistiť, a spolieha sa pritom na to, že ľudia už zabudli. Ak nie rovno na to, že sú, s prepáčením, blbí.

Tak si pripomeňme aspoň základné čísla. Piešťanská nemocnica zaplatila za CT od Medical Group 1,6 milióna eur. Za rovnaký prístroj dala nemocnica v Havlíčkovom Brode 530-tisíc eur. Pán Čislák dal navyše po škandále verejný prísľub, že zmení správne rady nemocníc tak, aby sa v nich zvýšila kontrola. Tento svoj záväzok však nedodržal a ľudí oklamal. Preto sme sa rozhodli s kolegami podať návrh na jeho odvolanie. Je najvyšší čas, aby nasledoval svoju predchodkyňu. Ale nie do Bruselu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.