Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2021, 00:00

Jozef Mihál: Prvá pomoc za júl

Už pred koncom júla je na sto percent jasné, že príspevky za júl 2021 sa vyplácať budú.

Jozef Mihál
Zdroj: HNtelevízia

Keďže ministerstvo práce i ústredie práce sú skúpe na informácie, pokúsim sa podnikateľov a zamestnávateľov informovať o Prvej pomoci za júl 2021 na priestore tohto komentára.

Vláda ešte začiatkom júna 2021 predĺžila projekt Prvá pomoc na mesiace júl až december 2021. Prvá pomoc sa napojila na takzvaný covid automat, čo autor komentára považuje za zlé riešenie.

V závislosti od epidemiologickej situácie sa zadefinovali štyri takzvané fázy. Napríklad v prípade, ak na celonárodnej úrovni bude vyhlásený tretí alebo štvrtý stupeň varovania (to sú dva najvyššie možné stupne varovania), pôjde o Fázu 3 a výška príspevkov Prvá pomoc bude stanovená tak, ako ste ju poznali za mesiace február až jún 2021 v rámci Prvej pomoci++.

V prípade, že epidemiologická situácia bude dobrá a väčšina okresov na Slovensku bude zelená, žiadne príspevky sa vyplácať nebudú – pôjde o Fázu 0.

Súčasťou schválených pravidiel je aj pravidlo: medzimesačný prechod medzi fázami je možný najviac o dve fázy.

Už pred koncom júla je na sto percent jasné, že príspevky za júl 2021 sa vyplácať budú, a to v rámci Fázy 1.

Väčšina okresov na Slovensku bola väčšiu časť júla zelená. To by znamenalo Fázu 0.

Avšak za mesiac jún 2021 sa príspevky vyplácali v rámci Prvej pomoci++, čo v novej terminológii znamená Fázu 3. Pretože platí pravidlo, že medzimesačný prechod medzi fázami je možný najviac o dve fázy, za júl 2021 sa príspevky budú vyplácať v rámci Fázy 1.

Zamestnávatelia tak budú môcť za júl 2021 čerpať príspevky z opatrenia číslo jeden, a to vo výške vyplatenej náhrady mzdy za prekážky v práci na strane zamestnávateľa, najviac 1 100 eur na zamestnanca (880 eur pri existencii kolektívnej zmluvy). Podobne to je pri opatrení číslo 3A, príspevky budú vo výške vyplatenej náhrady mzdy za prekážky v práci na strane zamestnávateľa, najviac 880 eur na zamestnanca. Opatrenie číslo 3B je pozastavené.

Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré sú v júli povinne alebo dobrovoľne poistené v Sociálnej poisťovni, budú môcť za júl 2021 pri opatrení číslo 2 čerpať príspevky:

... 180 eur pri poklese tržieb o 20,00 percent až 39,99 percenta

... 300 eur pri poklese tržieb o 40,00 percent až 59,99 percenta

... 420 eur pri poklese tržieb o 60,00 percent až 79,99 percenta

... 540 eur pri poklese tržieb o 80,00 percent a viac

Pri opatreniach číslo 4A/4B je príspevok pre samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá má nulovú tržbu, suma 210 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.