Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2016, 23:23

Ivan Mikloš: Aký bude Fico 3?

Ivan Mikloš: Aký bude Fico 3?
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Neviem koľko ľudí si prečítalo programové vyhlásenie tretej vlády Roberta Fica, ale dovolím si predpokladať, že veľmi veľký počet to nebude. Štýl, rozsah a v mnohých oblastiach aj obsah tohto dokumentu je totiž taký, ako keby bolo hlavným cieľom autorov odradiť čitateľa od ambície prehrýzť sa ním.

V programovom vyhlásení sú nepochybne mnohé pozitívne a žiaduce opatrenia, predsavzatia a plány, ešte viac je tam však rôzneho, nič nehovoriaceho balastu, šumu a vaty. Pri tej záplave sľubov o tom, čo všetko a ako vláda za štyri roky vyrieši a zlepší, si treba uvedomiť jednu podstatnú vec – kto to hovorí a čo urobil doteraz. Na Slovensku totiž za posledných desať rokov viac ako osem rokov vládol a stále vládne Robert Fico a jeho strana Smer. A to bude tak aj naďalej, pretože postavenie nových koaličných partnerov je nielen z hľadiska počtu členov vlády, ale aj z hľadiska reálneho vplyvu marginálne.

Veľmi výstižne charakterizuje reformné schopnosti Smeru stav v školstve a zdravotníctve. Obidva rezorty riadili osem rokov ministri za Smer a výsledok je, že na zdravotníctvo museli najať krízového manažéra a o školstve nová vláda vo svojom programe píše, že „súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje za veľkú výzvu“.

Ponúkam jednoduchý test vládneho programu. Ak chce Slovensko byť úspešné, musí uspieť v neustále sa zostrujúcej globálnej konkurencii. To znamená robiť reformy a zlepšovať sa v štyroch kľúčových oblastiach: (1) zdravé a udržateľné verejné financie, (2) efektívna verejná správa a verejné služby vrátane vymožiteľnosti práva a nízkej korupcie, efektívne verejné investície, (3) zlepšovanie podnikateľského prostredia a (4) rozvoj vzdelania, vedy a výskumu.

Prvá Ficova vláda priniesla zhoršenie vo všetkých týchto kľúčových oblastiach, druhá síce znížila deficit verejných financií, ale nedostatočne a zlým spôsobom (rastom daní namiesto zníženia neefektívnych výdavkov, korupcie a plytvania), vo všetkých ďalších troch oblastiach došlo skôr k zhoršeniu ako k zlepšeniu situácie. A čo môžeme očakávať od vlády Fico 3?

Vyrovnaný rozpočet sa opäť odkladá na volebný rok 2020 a vláda avizuje snahu zmäkčiť rozpočtovú brzdu. V ostatných oblastiach ťažko odhadovať dopredu, avšak doterajší výkon nedáva veľa dôvodov na optimizmus. Azda v reforme súdnictva a vymožiteľnosti práva by sme sa mohli dočkať pozitívnych zmien. Uvidíme.

Tretia Ficova vláda sa nazvala vládou „kontinuity a pokroku“. Otázka je, v čom bude kontinuita a v čom bude pokrok. Pretože čím viac kontinuity, tým menej pokroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.