Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2021, 00:00

Čínske akcie krvácajú

Index Hang Seng len za posledné tri dni stratil viac ako desať percent a od svojho tohtoročného maxima viac ako 20 percent.

Čínske akcie krvácajú
Zdroj: Reuters

Celý problém s čínskymi akciami sa spustil nešťastným vyhlásením zakladateľa svetoznámej spoločnosti Alibaba Group. Vyjadril sa, že regulácie v Číne viac-menej neexistujú, čo bola z dnešného pohľadu naozaj veľká chyba.

Čínska vláda sa pustila do zakladateľa Alibaby a následne začala pracovať na nových reguláciách pre celý čínsky trh. Začala intenzívne rozdávať pokuty spoločnostiam a vytvárať naozaj nepriaznivé prostredie pre investorov, ktorí sa postupne čínskych akcií zbavovali.

Aktuálne to vyústilo do paniky a investori masívne vypredávajú čínske akcie, pričom sú prípady s poklesom viac ako 90 percent.

Hang Seng index vymazal svoj celý zisk od začiatku roka a nachádza sa v strate Ytd 8,05 percenta, ďalší čínsky index CSI 300 takisto vymazal svoje zisky a stratil od začiatku roka 8,83 percenta.

Index Hang Seng len za posledné tri dni stratil viac ako desať percent a od svojho tohtoročného maxima viac ako 20 percent. CSI 300 index od svojho tohtoročného maxima stratil takmer 20 percent.

Tieto čísla sú naozaj šokujúce, keď si uvedomíme, že americké indexy sú na svojich historických maximách a rastú viac ako 15-percentným tempom od začiatku roka.

Kroky čínskej vlády pravdepodobne poškodia čínske akciové tituly na niekoľko rokov, keďže už pred týmito krokmi bolo viacero analytikov skeptických voči Číne a boli konzervatívni v odhadoch ceny ich akcií. Dokonca sme mohli počúvať aj vyjadrenia v zmysle, že Číne neveria ani že existuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.