Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2016, 00:00

Daniel Lipšic: Krstní otcovia „vlády kontinuity“

Daniel Lipšic: Krstní otcovia „vlády kontinuity“
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Nie je nič príznačnejšie pre vznik vlády „kontinuity a pokroku“, že v deň prednesenia jej programového vyhlásenia v parlamente bolo generálnou prokuratúrou zrušené obvinenie v kauze piešťanského CT. Kontinuita v zametaní káuz pod červený koberec bude teda bez akýchkoľvek pochybností pokračovať aj za tretej vlády Smeru. Ak v minulom volebnom období existovalo synonymum rozkrádania v zdravotníctve, tak to bola kauza piešťanského CT. Kvôli nej vyšli v zime na námestia tisíce ľudí. Kvôli tejto kauze sme v rámci parlamentnej kultúry rokovali dva dni a dve noci, kým odstúpil predseda parlamentu Pavol Paška. Bola to kauza, ktorá poukázala na zničujúci systém v našom zdravotníctve.

Generálna prokuratúra svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že „na vznesenie obvinenia je potrebný rozumný stupeň istoty“. To nie je pravda. V Trestnom poriadku (§ 206) je veľmi jasne napísané, aké je dôkazné bremeno na vznášanie obvinení. Dostatočne odôvodnený záver. Rozumnú mieru istoty treba mať až pri rozhodovaní o vine na súde. Kvôli čomu generálna prokuratúra musela zlomiť zákon? Niekto možno povie – veď tam neboli stíhané veľké ryby, nebola stíhaná ani pani Zmajkovičová, ani pán Paška, ani pani Zvolenská. Boli stíhaní funkcionári nemocnice. Malé ryby, ktorým hrozil trest odňatia slobody desať až pätnásť rokov. Čo by asi urobili pešiaci, keby boli postavení pred súd, a tí, ktorí veľkú časť toho kšeftu zobrali, nie? Asi by začali hovoriť…

Nesúďte nás dopredu – vyzývajú Béla Bugár s Luciou Žitňanskou. Nikto však nikoho nesúdi dopredu. Prokuratúra predsa nie je na žiadnom začiatku. Ani generálna, ani špeciálna. Tí, ktorí brzdia politické kauzy (CT, Bašternák, Gorila, Ficov hlas, atď.), sú tu roky a Programové vyhlásenie vlády je dôkazom, že ďalšie roky aj zostanú: „Vláda bude vo vzťahu k prokuratúre vychádzať z európskych štandardov týkajúcich sa nezávislosti súdneho systému v časti prokuratúra schválených Európskou komisiou na presadzovanie demokracie pomocou práva – Benátska komisia. V súlade s týmito štandardmi bude vláda podporovať zvyšovanie verejnej kontroly prokuratúry a pri výbere prokurátorov kontrolu verejnosti tohto procesu prostredníctvom odborného prvku mimo rámca prokuratúry.“

Okrem týchto dvoch viet nie je v programovom vyhlásení o prokuratúre ani čiarka. Inštitúcia, ktorá priamo rozhoduje o tom, či bude niekto postavený pred súd alebo nie, zostáva nedotknuteľná. Neviem, kto vymyslel pre novú koalíciu názov „vláda kontinuity a pokroku“. Ale po prečítaní Programového vyhlásenia vlády by ma neprekvapilo, keby tými krstnými otcami boli bašternákovci a paškovci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.