Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2016, 00:00

Komentár Ivana Mikloša: Klamať na Kaliňáka, daniť na Bašternáka

Komentár Ivana Mikloša: Klamať na Kaliňáka, daniť na Bašternáka

Hlavnou správou víkendu bolo zatknutie asistenta poslanca za SaS a zamestnanca banky za nezákonné nabúranie sa do údajov o účtoch Kaliňáka a Počiatka, pri ktorom objavil veľké prevody peňazí od Bašternáka k obom zmieneným pánom. Nikdy som nemal ilúzie o charaktere Ficovho Smeru, o tom, že je to vo svojej podstate len podnikateľský projekt jeho zakladateľov (a zároveň akcionárov) založený s cieľom využiť Ficov politický a populistický talent na vlastné obohatenie sa drancovaním verejných zdrojov. Takmer desať rokov Ficových vlád o tom vydalo a stále vydáva množstvo dôkazov a svedectiev.Napriek tomu musím povedať, že kauza Bašternák ma prekvapila. Prekvapila ma najskôr primitívnou úrovňou Bašternákovho daňového podvodu a neskôr ešte viac otvorenou a ešte primitívnejšou obhajobou tohto človeka zo strany ministra vnútra Kaliňáka. Bašternákov podvod bol dokonca jednoduchší, priamočiarejší a primitívnejší ako rozsiahle podvody Varehu – „zemplínskeho kráľa“ a priateľa exprezidenta Gašparoviča, ktoré ostali nepovšimnuté a nepotrestané počas celého obdobia prvej Ficovej vlády. Kaliňákova obhajoba Bašternáka zase definitívne dovŕšila prerod jeho imidžu z inteligentného a šarmantného manipulátora na hlúpeho a arogantného gaunera.

Počas prvej Ficovej vlády došlo k prudkému poklesu efektívnosti výberu DPH, dokonca k takému prudkému, že sme sa v tomto ukazovateli ocitli už v roku 2009 na druhom najhoršom mieste v EÚ za Gréckom. Prepad bol taký enormný a neporovnateľný s vývojom v okolitých krajinách, že nikto nevedel vysvetliť jeho príčiny. Postupom času sa však mozaika čoraz viac zapĺňa a nebol by som prekvapený, keby sa ukázalo, že hlavnou príčinou boli „dépeháčkari“ vo vedení ministerstiev financií a vnútra.


Nepochybujem o tom, že smerácka mašinéria spustí hysterický povyk, čo sa týka porušenia zákona asistentom poslanca SaS pri odhalení bankových prevodov, a nechcem, ani nebudem obhajovať jeho konanie. Nemám ani ilúzie o vyvodení trestnoprávnej zodpovednosti voči tým, na ktorých účty tieto peniaze tiekli, pričom nezákonný spôsob odhalenia týchto peňazí im v tomto zmysle skôr pomôže ako uškodí. Ale ak sa bavíme o vyvodení politickej zodpovednosti, táto kauza ukáže, kde sa nachádzame a kde smerujeme na civilizačnej mape sveta. Či v tej časti, kde sa beztrestne klame na Kaliňáka, dane platia na Bašternáka a majetok vykazuje na Fica, alebo v tej, ktorá ide opačným smerom.

Len pripomeniem, že pred pár dňami odstúpil lotyšský minister zdravotníctva, pretože sa predbehol v rade na zdravotnícky zákrok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.