Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2021, 00:00

Reality žijú aj napriek korone

V druhom kvartáli 2021 celková výška investícií do nehnuteľností v Európe medziročne vzrástla až o 45 percent.

Reality žijú aj napriek korone
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na ekonomiku krajín, regiónov a hlavných miest sa zväčša pozeráme prostredníctvom makroekonomických ukazovateľov ako hrubý domáci produkt, miera nezamestnanosti, výška platov či cien. Nielen investori však čoraz viac zaostrujú hľadáčik aj iným smerom a pri posudzovaní kvality lokality zameriavajú pozornosť na jej realitný trh.

Pri zmienke o realitnom trhu si väčšina ľudí predstaví rodinné domy alebo byty. Iste, aj tie sú jeho súčasťou. Trh s nehnuteľnosťami je však oveľa väčší a pestrejší. V metropolách a vo veľkých mestách dominujú nákupné centrá a administratívne budovy. Jeho významnou súčasťou sú aj logistické parky, priemyselné nehnuteľnosti alebo hotely.

V nehnuteľnostiach žijeme, bývame, pracujeme, míňame, relaxujeme alebo aspoň denne okolo nich chodíme. Práve preto nám veľkosť, zloženie, obsadenosť alebo nárast realitného trhu často prezradia o ekonomike, životnej úrovni a potenciáli mesta či krajiny oveľa viac ako roky zaužívané ukazovatele.

Pandémia má už druhý rok dosah na všetky oblasti ekonomiky – realitný trh nevynímajúc. O pasivite či stagnácii však nemôže byť ani reč. Podľa najnovších údajov globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE sa v druhom kvartáli 2021 celková výška investícií do nehnuteľností v Európe vyšplhala na sumu 70 miliárd eur. Ide tak medziročne až o 45-percentný nárast. Za silnou investičnou aktivitou v Európe stáli najmä Nemecko, Veľká Británia, ale aj Dánsko, Nórsko, Španielsko či Švédsko.

Ani Slovensko za európskym trendom nezaostáva. V prvej polovici roka 2021 bola spomedzi všetkých prvých polrokov zaznamenaná na Slovensku rekordne vysoká úroveň realitných investícií 470 miliónov eur, prevažne pre predaj jedného z nákupných centier v Bratislave.

V nehnuteľnostiach nielen žijeme, ale ich aj vlastníme. Pritom nejde nutne len o priamu kúpu bytu či domu. „Kúsok“ administratívnej budovy či nákupného centra vlastní čoraz viac Slovákov a Sloveniek vďaka realitným fondom. Tie sú na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najzastúpenejšími s podielom 22 percent. Na konci prvého kvartálu 2021 výška ich aktív predstavovala 1,83 miliardy eur s medziročným nárastom o 12 percent. Navyše presunom úspor napríklad do realitných fondov môžeme poraziť aj infláciu. Tá už piaty rok za sebou valcuje úroky na účtoch a vkladoch v bankách. Výkonnejšie realitné fondy pre kvalifikovaných investorov počas uplynulých rokov vykazovali výnosy na úrovni od osem do 10 percent ročne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.