Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2016, 00:00

Horúce leto

Horúce leto
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opozícia v týchto dňoch burcuje ľudí a spolu s nimi stojí pred Bonaparte a na námestiach miest po Slovensku. V pondelok sa protestovalo v Žiline, nabudúce budeme v Banskej Bystrici, Martine, Prievidzi... Niektorí hovoria, že úlohou opozície nie je organizovať protesty, ale má pracovať v parlamente. Niektorí hovoria o programovej prázdnote a sú i takí, ktorí obhajujú konanie premiéra Fica, „lebo predsedníctvo“. Poďme po poriadku.

Osobne by som rád sedel v parlamente a diskutoval o zodpovednosti ministra vnútra za kauzy pána Bašternáka v klimatizovanej miestnosti s dobre zásobeným bufetom. Rád by som diskutoval zoči-voči s premiérom Ficom o jeho podnájme u Bašternáka v parlamente a neposielal mu odkazy cez jeho stránku na Facebooku ani pod oknami jeho miliónového bytu v Bonaparte. Bol by som rád, keby v parlamente bola dobrá a konštruktívna atmosféra – tá nová „politická kultúra“, o ktorej rád hovorí predseda parlamentu Andrej Danko.

Skutočnosť je však taká, že koaličná väčšina fakticky zobrala opozičnej menšine právo na zvolávanie mimoriadnych schôdzí – a tak sa parlamentná diskusia o slušných ľuďoch a zlodejoch „preklopila“ do protestov na uliciach. Nie je však podstatné, kde a ako sa diskutuje – podstatné je už niekoľko mesiacov to, že minister vnútra kryje daňového podvodníka a premiér už niekoľko rokov býva v byte daňového podvodníka. Tu si, prosím, pripomeňme, že premiér chce vodiť avizované návštevy vysokých predstaviteľov EÚ a členských štátov do bytu, ktorý oficiálne patrí daňovému podvodníkovi. A to je riadne faux pas...

Áno, opozícia sa v týchto dňoch venuje odvolávaniu ministra vnútra a premiéra a nerieši nič iné. Pripomeňme však, že ani po sto dňoch vláda nebola schopná predstaviť svoj legislatívny plán, z ktorého by sme sa dozvedeli, aké má konkrétne predstavy o svojej práci – a do parlamentu zatiaľ podala minimum zákonov. Naproti tomu samotná SaS už na májovej schôdzi parlamentu predložila desiatky svojich návrhov, ďalšie sme uviedli na júnovej schôdzi a desiatky návrhov pripravujeme na najbližšiu riadnu, teda septembrovú schôdzu parlamentu.

Pre zábudlivých pripomeniem aj to, že predvolebný program SaS bol mnohými odborníkmi a inštitúciami vyhodnotený ako najlepší. My tento program nebudeme ukrývať v šuplíku, ale budeme ho predstavovať vo forme konkrétnych návrhov na zlepšenie života ľudí na Slovensku. Tak ako sa patrí, v parlamente. To, či získame podporu koaličných poslancov, je už iná otázka. Zatiaľ sa tak nestalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.