Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2016, 00:00

Robert Fico: Naša odpoveď opozícii

Robert Fico: Naša odpoveď opozícii
Zdroj: TASR

Zvykol som si, že vlády pod mojím vedením nemajú po nástupe nárok nieže na sto, ale ani na desať dní a slovenská opozícia dôsledne napĺňa svoj deklarovaný cieľ – urobiť vláde zo života peklo. V poriadku, je to jej vôľa, Slovensko sa však za ten čas opäť posunulo dopredu.


Za prvý polrok tohto roku napríklad prudko vzrástol – podľa agentúry SARIO až o 188 percent – objem investícií smerujúcich na Slovensko. Vďaka nim vznikne priamo dvetisíc a cez subdodávateľov ďalšie tisíce pracovných miest, značná časť z nich v troch krajoch s najvyššou nezamestnanosťou. Zhruba šesťsto miest vytvoria nemecký a čínsky investor len v Prešove. Tieto údaje potvrdzujú reálnosť nášho plánu vytvoriť za štyri roky podmienky na vznik ďalších stotisíc pracovných miest, k čomu vláda prispeje konkrétnymi opatreniami. Rovnako ideme s rozvojovými akčnými plánmi po Kežmarku, Rimavskej Sobote a Lučenci do Trebišova a Sobraniec a následne do ďalších okresov s najvyššou nezamestnanosťou.
Minimálnu mzdu navrhujeme zvýšiť zo 405 na 435 eur, pričom táto stúpa u nás najrýchlejšie z krajín V4, výraznejšie zvýšime príspevok na opatrovanie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a schválime podstatne výraznejšie zvýšenie dôchodkov, ako ponúkal doterajší valorizačný mechanizmus. 


Okrem toho ministri financií, zdravotníctva, dopravy a podpredseda vlády pre informatizáciu predstavili prvé výsledky projektu Hodnota za peniaze, ktorý zefektívni využitie zhruba štyristo miliónov eur verejných výdavkov. A keď hovoríme o verejných financiách, s tými tento rok hospodárime o viac ako pol miliardy eur úspornejšie ako minulý rok. Predstavené bolo znenie prísnejšieho zákona proti schránkovým firmám, ozdravné opatrenia boli predstavené v rezorte zdravotníctva, pokračujeme vo výstavbe diaľnic a ciest, aby som spomenul len niektoré z ďalších oblastí. 

Nehovoriac o tom, že sme úspešne zvládli vstup do predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, posun napríklad v téme migrácie a bezpečnosti priniesli už prvé rokovania Rady ministrov vnútra a v polovici septembra sa bude výnimočne mimo Bruselu konať samit Únie k budúcemu smerovaniu EÚ. Aj to je potvrdením rešpektu a dôvery, ktoré Slovensko v Európe má.


Chápem, že opozícia vzhľadom na neexistenciu pozitívneho programu urobí všetko pre to, aby tieto výsledky a kroky vlády boli zatienené, a, prirodzene, transparent v parlamente je atraktívnejšou mediálnou potravou. V žiadnom prípade to však neznamená, že vláda nepracuje a nemá už po prvých mesiacoch výsledky, ktoré posúvajú Slovensko dopredu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.