Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2021, 00:00

Mobilizácia príjmov do štátnych rozpočtov

Mobilizácia príjmov do štátnych rozpočtov
Zdroj: Reuters

Pokračujúce zvýšené výdavky jednotlivých štátov spojené s krízou v oblasti verejného zdravotníctva a nepredvídateľné výdavky v dôsledku klimatickej zmeny a zmeny podnebia vedú k tomu, že jednotlivé štáty čelia jednej z najväčších výziev v oblasti verejných financií, ako zabezpečiť mobilizáciu dodatočných príjmov do štátnych rozpočtov. Preto vzniká otázka, ako zabezpečiť mobilizáciu zdrojov do rozpočtov jednotlivých štátov tak, aby neovplyvnili očakávaný a podporovaný proces oživenia po COVID-19.

Jednou z riešiteľných a dlhodobo nevyriešenou úlohou sú obrovské finančné aktíva v daňových rajoch, ktorých držiteľmi sú tak fyzické, ako aj právnické osoby. Podľa odhadov OECD vlády prichádzajú o príjmy do rozpočtov ročne v objeme 500 – 600 miliárd amerických dolárov (USD). Medzinárodný menový fond odhaduje, že objem v oblasti korupcie predstavuje od 1,5 do 2 biliónov USD a ešte vyšší objem sa odhaduje v sivej ekonomike.

V makroekonomickej teórii pri klasifikácii výdavkov sú definované aj takzvané kontraproduktívne výdavky, výdavky na zbrojenie. Podľa Medzinárodného mierového a vedeckého inštitútu v Štokholme, vojenské výdavky v roku 2020 dosiahli viac ako 2 bilióny dolárov. Medzi 10 štátov s najvyššími výdavkami na zbrojenie v miliardách dolárov patria USA (778), Čína (252), India (72,9), Ruská federácia (61,7), Veľká Británia (59,2), Saudská Arábia (57,5), Nemecko (52,8), Francúzsko (52,7), Japonsko (49,1) a Južná Kórea (45,7).

Aj napriek oficiálne deklarovaným snahám v rámci OSN o odzbrojovaní v roku 2020 boli zaznamenané zvýšené výdavky na zbrojenie priemerne o 3,5 % oproti roku 2019. Najvyššie zvýšené výdavky v percentách HDP zaznamenala v roku 2020 Veľká Británia (+21,5), Nemecko (+7,1), USA (+6,2), Francúzsko (+5,2), Južná Kórea (+4,1), Japonsko (+3,1) a India (+2,5). Tri štáty z desiatich zaznamenali zníženie vojenských výdavkov, a to: Saudská Arábia (–7,1), Ruská federácia (–5,2) a Čína (–3,4).

Medzinárodné menovo-finančné a ekonomické inštitúcie vrátane OSN v súčasnosti tvrdia, že jednotlivé štáty čelia jednej z najväčších výziev v novodobých ekonomických dejinách, ako zabezpečiť mobilizáciu dodatočných príjmov do rozpočtov. Jednou z možností je aj znížiť kontraproduktívne výdavky na zbrojenie a efektívne využiť tieto zdroje v zdravotníctve, boji s chudobou, školstve, nepredvídanými vysokými výdavkami spojenými s prírodnými katastrofami a na zabezpečenie bezpečnejšieho a kvalitnejšieho života na planéte pre všetkých ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.